RWE to wiodący międzynarodowy producent energii, który otwierał ubiegłoroczna listę największych trucicieli w Europie. Poinformował, że do 2040 roku zamierza być firmą neutralną dla środowiska pod kątem emisji CO2. Ma zamiar przeznaczyć na niezbędne inwestycje aż 1,5 mld euro netto. Jest operatorem największej liczby elektrowni w Niemczech zasilanych węglem brunatnym. Mają być zamknięte.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku opracowano listę największych emiterów CO2. Raport powstał na podstawie informacji zebranych przez europejskie organizacje pozarządowe. W pierwszej dziesiątce tego niechlubnego rankingu znalazły się cztery firmy są z Niemiec (RWE, EPH, Uniper and Steag. Później jedna z Czech (ČEZ), jedna z Bułgarii (Bułgarski Holding Węglowy) i Hiszpanii (Endesa). Są też trzy z Polski: ZE PAK, PGE oraz ENEA.

Reklama

Firma odjęła ambitny plan redukcji emisji CO2: zdecydowane i odpowiedzialne wycofywanie paliw kopalnych – ogromne inwestycje w energię wiatrową i słoneczną oraz technologie magazynowania o wysokiej wydajności. Chce być jedną z wiodących na świecie firm zajmujących się energią odnawialną, odpowiedzialnym producentem energii ze wszystkich źródeł energii – oto formuła nowego podejścia.

Już obniżyło emisję dwutlenku węgla o jedną trzecią. Projekt ten realizowany był w latach 2012-2018. Umniejszono emisję o 60 milionów ton metrycznych. Dodatkowa redukcja o około kolejnych 70 procent planowan jest do 2030 r.


Więcej branżowych wiadomości ze świata. Kliknij i sprawdź!


RWE zamyka swoją ostatnią elektrownię węglową w Wielkiej Brytanii. W Niemczech kolejne elektrownie węglowe Grupy będą stopniowo wyłączane. Rząd holenderski chce, aby produkcja energii elektrycznej z węgla w tym kraju zakończyła się do 2030 r. Jest obecnie w trakcie przekształcania elektrowni w Eemshaven i Amer, które mają spalać biomasę.

Oprócz dużego międzynarodowego portfolio obejmującego turbiny wiatrowe i jednostki fotowoltaiczne, które firma zamierza stale rozbudowywać, postawi m.in. na biomasę i „zielony” gaz, oraz na magazyny energii, które będą niezbędne do osiągnięcie bezpieczeństwa dostaw.

„Energia odnawialna jest wyraźnym celem nowego RWE. Portfele energii odnawialnej E.ON i innogy, połączone w RWE Renewables, zmienią firmę w „globalnego gracza zlokalizowanego w Niemczech” o zainstalowanej mocy ponad 9 gigawatów” – czytamy w komunikacie firmy opublikowanym 30 września br.

Zadania w konsorcjum już podzielono. Oprócz firmy typu slim holding, nowa RWE i jej 20 000 pracowników na całym świecie będą pracować w: RWE Renewables, RWE Supply & Trading, RWE Generation i RWE Power.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: group.rwe
Zdjęcie: pixabay
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE