Wkrótce zmaterializuje się kluczowy projekt TAURONA. Rusza Wirtualna Elektrownia, w której TAURON zintegrował potencjał wytwórczy i regulacyjny OZE. Powstał system, który umożliwia wspólne zarządzanie rozproszonymi źródłami odnawialnej energii. Do wirtualnej elektrowni przyłączane będą kolejne źródła, magazyny energii – także od podmiotów zewnętrznych.
Współpraca z podmiotami zewnętrznymi
– Projekt zakłada współpracę TAURONA z podmiotami zewnętrznymi spoza Grupy. Praktycznie każdy właściciel źródła OZE, magazynu energii lub odbiornika sterowalnego będzie mógł zwiększyć swoje przychody. Będzie to możliwe poprzez uzyskanie możliwości wykorzystania zdolności wytwórczych i regulacyjnych do świadczenia dodatkowych usług systemowych oraz przez pośredni udział w rynku energii – wyjaśnia Przemysław Prus, wiceprezes zarządu TAURON Ekoenergia.
Wirtualna Elektrownia – coraz większy potencjał
Jak informuje spółka, w październiku potencjał regulacyjny Wirtualnej Elektrowni przekroczył 70 MW, dzięki zintegrowaniu z Wirtualną Elektrownią elektrowni wodnych Rożnów oraz Czchów.
Do końca roku 2021 TAURON planuje kolejne przyłączenia m. in. farm fotowoltaicznych Choszczno I i Choszczno II oraz elektrowni wiatrowych, a także elektrowni wodnych znajdujących się na obszarze województw opolskiego i dolnośląskiego (m.in. EW Pilchowice, EW Bobrowice, EW Nysa oraz EW Turawa).
Czytaj też: Będzie połowę taniej. Prezes URE obniża stawkę opłaty OZE.
Co może Wirtualna Elektrownia?
„Zastosowane technologie sprawiają, że Wirtualna Elektrownia pozwala na zarządzanie nieograniczoną liczbą źródeł i instalacji odbiorczych, a przy tym zapewnia poziom cyberbezpieczeństwa wymagany dla elementów infrastruktury krytycznej w elektroenergetyce. Ponadto system dostarcza informacje o warunkach meteorologicznych, aktualnych parametrach i ograniczeniach technicznych infrastruktury, a także o aktualnych danych handlowych i sygnałach cenowych z TGE oraz Rynku Bilansującego”- czytamy w komunikacie spółki.
Według informacji przekazanych przez Grupę Tauron system zapewnia m.in. zwiększenie dyspozycyjności OZE, poprawę jakości prognozowania i planowania produkcji, co w konsekwencji wpływa na wzrost efektywności ekonomicznej produkcji energii elektrycznej przy jednoczesnym ograniczeniu zasobów niezbędnych do obsługi technicznej i handlowej.
Rynek biogazu i biometanu – najnowszy numer:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło, zdjęcie: TAURON