Na warszawskiej konferencji „Ciepło ze źródeł odnawialnych – stan obecny i perspektywy rozwoju”, która odbyła się 9 grudnia głos w sprawie kierunków rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii zabrał wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz.

Wiceminister podkreślił, że dyskusja nad wsparciem wytwarzania ciepła z OZE miała miejsce w Sejmie  podczas prac nad projektem ustawy i dodał, że proponowane rozwiązania powinny zwiększyć wykorzystania ciepła z OZE w systemach ciepłowniczych.

Reklama

Myślę tu przede wszystkim o wsparciu przewidzianym dla jednostek wysokosprawnej kogeneracji – powiedział. – W tym obszarze uwzględniono szereg uwag branży energetycznej, do których zaliczyć można m.in. ustalenie osobnych cen referencyjnych dla jednostek wysokosprawnej kogeneracji, czy wprowadzenie możliwości korzystania ze wsparcia dla zmodernizowanych instalacji OZE – dodał.

Jednocześnie Jerzy Pietrewicz ocenił, że przed zaproponowaniem konkretnych rozwiązań w zakresie produkcji zielonego ciepła trzeba wypracować konsensus jak wspierać ten sektor OZE.

Wiceminister Pietrewicz nawiązał także do rozwoju lokalnych, indywidualnych źródeł ciepła. – Jest on szansą m.in. dla polskiego przemysłu, wytwarzającego urządzenia grzewcze, jak i dla producentów paliw odnawialnych. Polska od wielu lat jest bowiem ważnym producentem kotłów na biomasę oraz kolektorów słonecznych – dodał.

Źródło: gramwzielone.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE