Według ekspertów polskie rolnictwo zużywa około 6 proc. energii w bilansie krajowym. Ta gałąź gospodarki ma jednak wyjątkowo duży potencjał w dziedzinie wykorzystania energii odnawialnej – biomasa, woda, wiatr i słońce to sprzymierzeńcy, którzy mogą pomóc zmniejszyć koszty zużycia energii, a nawet być dodatkowym źródłem dochodu.

Reklama

Mieszkańcy wsi płacą za energię więcej niż odbiorcy miejscy czy przemysłowi. Wiejskie sieci rozdzielcze wymagają często modernizacji, co sprawia, że straty na dystrybucji energii są wyższe. Wykorzystanie OZE zdecydowanie przyczynia się do poprawienia bezpieczeństwa energetycznego rolników.

Energia odnawialna pochodząca z sektora rolnictwa ma dużą szansę odegrać kluczową rolę w przekształceniu polskiego rolnictwa. Rolnicy otrzymają dodatkowe źródło dochodu i powstaną nowe miejsca pracy, co pozwoli na stymulowanie gospodarcze terenów wiejskich. – Rolnicy nie są chętni do inwestycji pozarolniczych, jednak jeśli zobaczą, jakie to niesie dla nich korzyści, z pewnością się przekonają –  mówi Małgorzata Bartkowski, Project Manager targów InEnerg® OZE + Energia Odnawialna. W ramach targów odbędzie się już druga edycja Dnia Rolnictwa, w ramach którego będą omówione wyżej wspomniane tematy. – Celem tego przedsięwzięcia jest pokazanie rolnikom korzyści płynących z inwestowania w OZE – zapewnia organizator.

Ideę Dnia Rolnictwa w ramach InEnerg® aktywnie wspiera Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz wielu partnerów medialnych i stowarzyszeń powiązanych z rolnictwem i widzących potrzebę szerzenia idei energii odnawianej w środowisku rolniczym. Program przewiduje wystąpienia ekspertów na takie tematy jak: finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii w rolnictwie, zastosowanie fotowoltaiki i pomp ciepła w rolnictwie czy mikrobiogazownie.

Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa przedstawi swoje działania mające na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem projektów edukacyjno-informacyjnych z zakresu odnawialnych źródeł energii.

Udział w II Dniu Rolnictwa jest bezpłatny po rejestracji online na: http://www.inenerg.com/545.html lub na miejscu.

Osoby zainteresowane również zwiedzeniem targów InEnerg®, po rejestracji online na http://www.inenerg.com/targi.html otrzymają bezpłatną kartę wstępu.

Więcej informacji na: www.inenerg.com, info@reeco-poland.pl

Źródło: Materiały prasowe REECO

Zdjęcie: 123rf

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE