Rolnictwo znajduje się pod wieloaspektową presją. W dłuższej perspektywie złe warunki środowiskowe oraz utrudnione rozwijanie sektora, mogą odbić się na plonach. Młodzi rolnicy uważają, że bezpieczeństwo żywnościowe znalazło się w punkcie bez wyjścia.

Reklama

Bezpieczeństwo żywnościowe w XXI wieku

Członek Ukraińskiej Rady ds. Rolnictwa Ihor Nowytskij w imieniu grupy młodych rolników ze wszystkich kontynentów uzyskał prawo zwracania się do uczestników forum i ministrów rolnictwa podczas corocznego Światowego Forum Wyżywienia i Rolnictwa (GFFA) w Berlinie. Tekst oświadczenia został przygotowany i zatwierdzony przez młodych rolników z 20 krajów.

Zdaniem rolników liczne kryzysy, z którymi się borykają, w tym zmiany klimatyczne, utrata różnorodności biologicznej, zakłócenia w łańcuchu dostaw spowodowane wojną i monopolizacja systemu żywnościowego przez kilka firm, zagrażają światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Zgodnie z oświadczeniem żywność powinna napływać i wypływać ze stref konfliktu bez barier handlowych i innych, a gruntów rolnych nie należy sprzedawać dużym korporacjom w czasie wojny.

– Konflikty takie jak wojna na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce to rzeczywistość, która zmienia naszą przyszłość. Ważne jest, aby zająć się pilnym problemem: sprzedażą gruntów rolnych dużym korporacjom w czasie wojny. Kiedy rządy zezwalają na taką sprzedaż, nie tylko przekazują ziemię, oni kradną przyszłość młodych producentów żywności na dziesięciolecia – powiedział w swoim przemówieniu Ihor Nowytski, członek Zarządu ZAK.

Podkreślił także, że Ukraina potrzebuje wsparcia partnerów międzynarodowych, aby rozminować obszary rolne.


Czytaj też: Biogazownia – opłacalny biznes czy drogie hobby?


Problemy ukraińskich rolników

– Kolejną pilną kwestią jest niebezpieczne zadanie rozminowywania gruntów rolnych. To zadanie jest zbyt duże i niebezpieczne, aby producenci żywności mogli sobie z nim poradzić sami. Pilnie potrzebujemy wsparcia Organizacji Narodów Zjednoczonych i organizacji międzynarodowych w zapewnieniu pomocy technicznej i finansowej przy rozminowywaniu – stwierdził Ihor Nowycki.

We wspólnym oświadczeniu młodych rolników poruszono także kluczowe kwestie istotnej globalnej polityki rolnej i żywnościowej, takie jak: zapewnienie prawa człowieka do żywności i prawa do suwerenności żywnościowej, które powinny stanowić centralny element wszystkich polityk, programów i procesów zarządzania związanych z żywnością i rolnictwo; zapewnienie rolnikom praw do podejmowania kluczowych decyzji mających wpływ na ich działalność; wspieranie zrównoważonych łańcuchów dostaw w rolnictwie; równość płci i prawa młodzieży.


Czytaj też: Potencjał ukraińskiego rynku biogazu i biometanu


Berlińskie wydarzenie

Organizatorem Forum jest Minister Federalny odpowiedzialny za niemiecką politykę żywnościową i rolną. Tegoroczne wydarzenie odbyło się w dniach 17–20 stycznia w Berlinie pod hasłem „Systemy żywnościowe dla naszej przyszłości: połączenie sił na rzecz zerowego głodu na świecie” i miało na celu zintensyfikowanie i nadanie impulsu międzynarodowemu dialogowi na temat polityki rolnej. Forum, któremu przewodniczył niemiecki federalny minister żywności i rolnictwa Cem Özdemirr, zgromadziło ministrów rolnictwa z 65 krajów.

Po raz pierwszy w historii Ukrainy młody rolnik z Ukrainy miał okazję zabrać głos na wydarzeniu tej rangi i przedstawić stanowisko małych i średnich producentów rolnych w sprawie sprzedaży ziemi dużym korporacjom w czasie wojny . Temat ten jest niezwykle ważny dla ukraińskich rolników, a mali i średni rolnicy, którzy z powodu wojny nie mają środków na zakup ziemi, martwią się o swoją przyszłość.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie i źródło: UAC

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE