Transformacja klimatyczna, bezpieczeństwo energetyczne i zielone inwestycje to główne tematy rozmów podczas debaty „Nowa energia, nowa energetyka” na konferencji EEC Trends (European Economic Congress).

W wydarzeniu, które odbyło się 6 lutego 2023 r. w Warszawie, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Przyśpieszamy udział OZE

Jak podkreślił podczas rozmów wiceminister, wybuch wojny w Ukrainie pokazał, jak istotnym elementem jest suwerenność energetyczna.
Reklama
– Ostatni rok bardzo dużo zmienił w energetyce. Wymiar bezpieczeństwa energetycznego zawsze był obecny w naszych założeniach, jednak te ostatnie miesiące pokazały, jak ważna jest dywersyfikacja źródeł energii. Inwestycje takie jak Baltic Pipe, czy terminal w Świnoujściu okazują się kluczowe do uniezależnienia się od gazu z Rosji – powiedział. – Polityka klimatyczna nie dotyczy tylko środowiska, to transformacja całej gospodarki. Dzięki temu będzie można stworzyć nowe miejsca pracy i poprawić dobrobyt zarówno Polski, jak i Europy – dodał.

Wiceszef resortu klimatu i środowiska wskazał, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad aktualizacją Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

– Przy aktualizacji PEP2040 staramy się ograniczać rolę gazu w transformacji energetycznej. Przyśpieszamy także nasze założenia co do udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym do poziomu 50 GW w 2030 r. Wsparciem dla tych źródeł będzie także energia pochodząca z bloków węglowych tzw. „dwusetek”. Wszystko po to, aby nasz miks był stabilny – mówił.


Zarejestruj się na Warsztaty biometanowe


W trakcie spotkania wiceminister odniósł się do nowelizacji ustawy o budowie farm wiatrowych na lądzie.

– W procesie decyzyjnym przy budowie wiatraków na lądzie chcemy wzmocnić rolę lokalnej społeczności, tak aby były one budowane w zgodzie z mieszkańcami. NIK w 2014 r. wskazywał wiele zaniedbań w procesie inwestycyjnym. Chcemy, by inwestycje te były realizowane z korzyścią dla mieszkańców okolic – zaznaczył.

Wiceminister podczas konferencji zwrócił uwagę, że obecnie resort klimatu i środowiska przygotowuje kolejne etapy inwestycji w atom.

– Trwają prace projektowe nad budową elektrowni jądrowej, pracujemy także nad zapewnieniem finansowania. Ta inwestycja jest kapitałochłonna, ale jej finansowanie będzie miało wpływ na ceny energii w przyszłości – podsumował.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: gov.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE