Raport o globalnym stanie odnawialnych źródeł energii co roku analizuje aktualną sytuację w sektorze. Konkluzja tegorocznej edycji nie jest optymistyczna. Mimo rekordowego wzrostu mocy OZE autorzy badania ostrzegają, że ​​jest mało prawdopodobne, aby świat był w stanie osiągnąć w tym dziesięcioleciu cele klimatyczne. Jednocześnie REN21 Renewables 2022 Global Status Report wskazuje sektor, który osiągnął największy wzrost.

Rekordowy wzrost OZE, ale…

Pomimo rekordowego wzrostu w zakresie OZE, transformacja energetyczna nie ma miejsca –  alarmują analitycy raportu. 

Reklama
źródło: REN21 Renewables 2022 Global Status Report

 

Niezależnie od odnotowanego wzrostu OZE, zgodnie z danymi Renewables 2022 Global Status Report, ogólny udział odnawialnych źródeł energii w światowym zużyciu energii uległ stagnacji. Od 2009 r. zauważono tylko minimalny wzrost z 8,7% do 11,7% w 2019 r.

„Chociaż wiele rządów zobowiązało się do zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w 2021 r., w rzeczywistości, w odpowiedzi na kryzys energetyczny większość krajów powróciła do poszukiwania nowych źródeł paliw kopalnych i spalania jeszcze większej ilości węgla, ropy i gazu” – powiedziała Rana Adib, dyrektor wykonawczy REN21.

Większe zużycie energii elektrycznej. Za mało OZE

Rosnące zużycie energii i wzrost zużycia paliw kopalnych „wyprzedziły” wzrost odnawialnych źródeł energii.

W sektorze energii elektrycznej rekordowe przyrosty mocy odnawialnej (314,5 gigawatów, wzrost o 17% od 2020 r.)  nie były w stanie sprostać wzrostowi zużycia energii elektrycznej.

W ciepłownictwie i chłodzeniu udział energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii wzrósł z 8,9% w 2009 r. do 11,2% w 2019 r.


Czytaj też: PE proponuje szybsze ograniczenie emisji i darmowych uprawnień w ramach systemu ETS


W sektorze transportu, w którym udział energii odnawialnej zwiększył się z 2,4% w 2009 r. do 3,7% w 2019 r., nie widać szczególnego postępu. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ sektor ten odpowiada za prawie jedną trzecią światowego zużycia energii.

Global Status Report 2022 jasno stwierdza, że ​​spełnienie zobowiązań krajów dotyczących osiągnięcia zerowych emisji netto będzie wymagało ogromnych wysiłków. Pomimo ważnych ekologicznych środków naprawczych w wielu krajach, silne ożywienie gospodarcze w 2021 r. przyczyniło się do 4% wzrostu końcowego zużycia energii, kompensując wzrost OZE.

Największy sukces OZE

Niemniej jednak analitycy wskazują, że największy sukces OZE w 2021 r. odnotowano w sektorze energetycznym.

źródło: REN21 Renewables 2022 Global Status Report

Wzrost zawdzięczamy dwóm sektorom. Fotowoltaika i wiatr stanowiły blisko 90% wszystkich nowych źródeł energii odnawialnej.

Triumf fotowoltaiki

źródło: REN21 Renewables 2022 Global Status Report

Szczególnie fotowoltaika ma się czym pochwalić. To właśnie ten sektor OZE odnotował największy w historii przyrost mocy. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych na świecie na koniec 2021 roku osiągnęła poziom 942 GW.

 

W 2021 najwięcej mocy PV – 54,9 GW – przybyło w Chinach, dzięki czemu łączna moc fotowoltaiki osiągnęła tam 305,9 GW. Na drugim miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone z przyrostem 26,9 GW i łączną mocą instalacji słonecznych 121,4 GW.

Na lokalnym rynku też możemy pochwalić się sukcesem. Według raportu w Polsce w 2021 roku przybyło instalacji PV o mocy 3,3 GW, dzięki czemu wśród państw europejskich plasujemy się w pierwszej piątce.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE