Raport o globalnym stanie odnawialnych źródeł energii co roku analizuje aktualną sytuację w sektorze. Konkluzja tegorocznej edycji nie jest optymistyczna. Mimo rekordowego wzrostu mocy OZE autorzy badania ostrzegają, że jest mało prawdopodobne, aby świat był w stanie osiągnąć w tym dziesięcioleciu cele klimatyczne. Jednocześnie REN21 Renewables 2022 Global Status Report wskazuje sektor, który osiągnął największy wzrost.
Rekordowy wzrost OZE, ale…
Pomimo rekordowego wzrostu w zakresie OZE, transformacja energetyczna nie ma miejsca – alarmują analitycy raportu.
Niezależnie od odnotowanego wzrostu OZE, zgodnie z danymi Renewables 2022 Global Status Report, ogólny udział odnawialnych źródeł energii w światowym zużyciu energii uległ stagnacji. Od 2009 r. zauważono tylko minimalny wzrost z 8,7% do 11,7% w 2019 r.
„Chociaż wiele rządów zobowiązało się do zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w 2021 r., w rzeczywistości, w odpowiedzi na kryzys energetyczny większość krajów powróciła do poszukiwania nowych źródeł paliw kopalnych i spalania jeszcze większej ilości węgla, ropy i gazu” – powiedziała Rana Adib, dyrektor wykonawczy REN21.
Większe zużycie energii elektrycznej. Za mało OZE
Rosnące zużycie energii i wzrost zużycia paliw kopalnych „wyprzedziły” wzrost odnawialnych źródeł energii.
W sektorze energii elektrycznej rekordowe przyrosty mocy odnawialnej (314,5 gigawatów, wzrost o 17% od 2020 r.) nie były w stanie sprostać wzrostowi zużycia energii elektrycznej.
W ciepłownictwie i chłodzeniu udział energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii wzrósł z 8,9% w 2009 r. do 11,2% w 2019 r.
Czytaj też: PE proponuje szybsze ograniczenie emisji i darmowych uprawnień w ramach systemu ETS
W sektorze transportu, w którym udział energii odnawialnej zwiększył się z 2,4% w 2009 r. do 3,7% w 2019 r., nie widać szczególnego postępu. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ sektor ten odpowiada za prawie jedną trzecią światowego zużycia energii.
Global Status Report 2022 jasno stwierdza, że spełnienie zobowiązań krajów dotyczących osiągnięcia zerowych emisji netto będzie wymagało ogromnych wysiłków. Pomimo ważnych ekologicznych środków naprawczych w wielu krajach, silne ożywienie gospodarcze w 2021 r. przyczyniło się do 4% wzrostu końcowego zużycia energii, kompensując wzrost OZE.
Największy sukces OZE
Niemniej jednak analitycy wskazują, że największy sukces OZE w 2021 r. odnotowano w sektorze energetycznym.
Wzrost zawdzięczamy dwóm sektorom. Fotowoltaika i wiatr stanowiły blisko 90% wszystkich nowych źródeł energii odnawialnej.
Triumf fotowoltaiki
Szczególnie fotowoltaika ma się czym pochwalić. To właśnie ten sektor OZE odnotował największy w historii przyrost mocy. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych na świecie na koniec 2021 roku osiągnęła poziom 942 GW.
W 2021 najwięcej mocy PV – 54,9 GW – przybyło w Chinach, dzięki czemu łączna moc fotowoltaiki osiągnęła tam 305,9 GW. Na drugim miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone z przyrostem 26,9 GW i łączną mocą instalacji słonecznych 121,4 GW.
Na lokalnym rynku też możemy pochwalić się sukcesem. Według raportu w Polsce w 2021 roku przybyło instalacji PV o mocy 3,3 GW, dzięki czemu wśród państw europejskich plasujemy się w pierwszej piątce.
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE