Przedsiębiorstwo bioenergetyczne Prairie Clean Energy (PCE) z siedzibą w Saskatchewan w Kanadzie otrzymało grant w wysokości 1,1 miliona dolarów na rozwój projektu redukcji emisji gazów cieplarnianych dzięki wykorzystaniu pelletu ze słomy lnianej. Dotacja pochodzi ze środków Mining Innovation Commercialization Accelerator (MICA), inicjatywy skupiającej interesariuszy z różnych dziedzin w celu przyspieszenia rozwoju i komercjalizacji innowacyjnych technologii.
Pellet ze słomy lnianej
Firma PCE opracowała specjalny proces mający na celu przekształcenie niewykorzystanych pozostałości słomy lnianej w niskoemisyjne granulki biomasy. W 2022 r. złożono wstępny wniosek patentowy.
– Ta technologia może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych nawet o 80%, jeśli zastąpi paliwa kopalne w procesach grzewczych w przemyśle – tłumaczył Mahmood Ebadian, dyrektor ds. rozwoju produktów i łańcucha dostaw w firmie PCE.
Każdego roku na preriach Kanady i USA produkuje się ponad 1,5 miliona ton słomy lnianej. Jest to produkt uboczny zbioru nasion lnu. Nie zawiera składników odżywczych i nie można jej zakopać w glebie. Okazuje się jednak, że jest doskonałym źródłem paliwa. Generuje bardzo niską zawartość popiołu i ma wysoką kaloryczność.
– Dotacja w wysokości 1,1 miliona dolarów pomoże firmie PCE kontynuować rewolucję energetyczną na całym świecie poprzez wykorzystanie naszej lokalnej biomasy – oświadczył Mark Cooper, prezes i dyrektor generalny PCE.
Czytaj również: 8. Forum Pelletu za nami! Zobacz zdjęcia z wydarzenia!
Obniżenie emisji gazów cieplarnianych
Pellet ze słomy lnianej umożliwi znaczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
– Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą w zakresie badań stosowanych z Prairie Clean Energy. Ten projekt doskonale wpisuje się w koncentrację SLICE na gospodarce o obiegu zamkniętym. Dzięki temu przedsięwzięciu odpady rolnicze w postaci słomy lnianej zostaną wykorzystane do produkcji energii i obniżenia emisji gazów cieplarnianych – stwierdził dr Robin Smith, dyrektor SLICE.
Rynek pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: Biomass Magazine
zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa