Amerykanie rozwijają badania nad recyclingiem tworzyw sztucznych. Departament Enerii USA przeznaczy ok. 25 milionów USD na realizację badań i rozwój recyklingu tworzyw sztucznych (R&D). To część większego programu, który ma przyśpieszyć innowacje w technologiach wykorzystania tworzyw sztucznych.
Dzięki dofinansowaniu wspierany będzie rozwój nowych tworzyw sztucznych. Przede wszystkim takich, które można poddawać recyklingowi w szerszym zakresie i wykorzystywać ponownie jako surowiec.
Jednocześnie uruchomiono nowe konsorcjum BOTTLE, kierowane przez Laboratorium Narodowe, które we współpracy ze środowiskiem naukowym i przemysłowym skupi się na projektowaniu nowych strategii dla tworzyw sztucznych i recyclingu. W skład konsorcjum wchodzi już kilka firm m.in.: Krajowe Laboratorium Energii Odnawialnej, Oak Ridge National Laboratory i Los Alamos National Laboratory.
Obszary tematyczne wspieranych badań obejmują:
- opracowanie nowych tworzyw sztucznych o lepszych parametrach użytkowych w porównaniu do istniejących, które można w opłacalny sposób poddać recyklingowi lub całkowicie biodegradować
- nowe metody dekonstrukcji i upcyklingu istniejących tworzyw sztucznych czyli tworzenie energooszczędnych technologii recyklingu (mechanicznych, chemicznych lub biologicznych), które są w stanie przetworzyć tworzywa sztuczne na półprodukty
- współpracę konsorcjum BOTTLE w celu sprostania wyzwaniom związanym z odpadami z tworzyw sztucznych
Proces aplikacyjny do programu składa się z dwóch etapów: dokumentu koncepcyjnego i pełnego wniosku. Pierwszy z nich nalezy złozyć do 22 kwietnia 2020r. , a całość dokumentów do 18 czerwca 2020 r.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. ZA DARMO! Sprawdź:
Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!
Źródło: bioenergyinetrnational. com
Zdjęcie: pixabay
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE