W czwartek Sejm zadecydował – liczba podmiotów, które są zobowiązane do raportowania zrównoważonego rozwoju zostanie zwiększona. To element wdrażania unijnych standardów ESG. Konfederacja wnosiła, by projekt został odrzucony w całości.
Ustawa została przyjęta w II czytaniu 243 głosami za i 203 przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Nowe obowiązki dla firm
Wdrożenie nowych standardów ESG odbyło się na drodze nowelizacji ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Dokonano w niej kilkunastu poprawek.
W świetle nowych przepisów składanie sprawozdań na temat zrównoważonego rozwoju obejmie ponad 3000 firm. Zgodnie z dyrektywą CSDR, zobowiązanie będzie dotyczyć tych podmiotów, które spełniają minimum 2 z 3 wymogów: zatrudniają ponad 250 pracowników, ich przychody przekraczają 40 mln euro rocznie lub posiadane aktywa przekraczają wartość 20 mln euro.
Czytaj też: Podatek od biogazowni ściekowych i odpadowych jednak nie będzie zawyżony
Raportowanie ma się odbywać w sposób ujednolicony dla wszystkich krajów UE. Są to dane dotyczące zrównoważonego rozwoju w obszarze środowiskowym, społecznym oraz ładu korporacyjnego. Chodzi o poświadczanie, że biznes jest prowadzony w warunkach poszanowania dla ekosystemu i praw człowieka. Weryfikacją tych dokumentów mają zająć się biegli rewidenci, a składanie sprawozdań będzie się odbywać w formie elektronicznej.
W dokumentach będzie musiała zostać zaraportowana emisja CO2, jaką wygenerowała dana firma. Do obliczania tego parametru konieczne jest wykorzystanie wymogów zawartych w GHG Protocol. Niezłożenie raportu oznacza poważne konsekwencje. UE może nakładać kary finansowe zależne od wielkości firmy, a także skierować sprawę na drogę prawną.
Ustawa wejdzie w życie na 14 dni po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, jednak dla części przepisów wyznaczono dłuższy vacatio legis.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie: Freepik
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE