Quantum Glass to polski produkt, który może zrewolucjonizować rynek. To szyba, która na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia. Jednak ta pozornie zwyczajna szyba generuje ekologiczną energię ze słońca. 16 grudnia w okolicach Rzeszowa zostanie uruchomiona pierwsza na świecie linia produkcyjna Quantum Glass.

Reklama

Quantum Glass od ML System

Quantum Glass to produkt firmy ML System, wysoce wyspecjalizowanej spółki technologicznej oferującej innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim i należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. 16 grudnia w Jasionce k. Rzeszowa firma otworzy pierwszą na świecie linię produkcyjną – w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną.

„Szyba Quantum Glass to pierwsze na świecie rozwiązanie, gdzie z pozoru zwykła szyba oprócz podstawowej funkcji jaką jest izolacja od czynników zewnętrznych, takich jak temperatura czy hałas przy jednoczesnym zapewnieniu doświetlenia wnętrz budynków, stanowi aktywny element generujący ekologiczną darmową energię ze słońca” – czytamy w komunikacie.


Czytaj też: Fotowoltaika sposobem na niższe rachunki za prąd


Jak to możliwe?

Jak tłumaczy producent, jest to możliwe dzięki krokom kwantowym – małym półprzewodnikom o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Cząsteczki te potrafią pochłaniać i emitować fale elektromagnetyczną, co pozwala zamieniać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Powłoka z kropek kwantowych to przełomowy projekt opracowany przez zespół naukowy ML SYSTEM. Otwarcie linii produkcyjnej może wynieść produkt na szerokie wody.

– Wszystkie urządzenia, które tworzą nowoczesną linię wytwórczą Quantum Glass, zostały zintegrowane i sparametryzowane. Szacujemy, że poziom produkcji może wynieść do 5 tys. m2 w skali miesiąca. Obserwujemy duże zainteresowanie produktem (…) Zawiązane partnerstwa strategiczne z globalnymi koncernami, jakimi są Guardian Glass oraz Pilkington, dają duży potencjał zbytu w branży BIPV i automotive. Oficjalnie wchodzimy w „nową erę kwantową” – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Potwierdzona skuteczność

Czy produkcja szyb generujących prąd ze słońca przyniesie oczekiwane rezultaty, to się okaże. Quantum Glass ma szansę być w przyszłości alternatywą dla paneli fotowoltaicznych. A entuzjazm producenta może nie być nieuzasadniony. Szczególnie, że skuteczność szyb została potwierdzona w realizacjach pilotażowych ML System – dla Żabki oraz w centrum turystycznym w norweskim Dalsnibba.

 
Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: ML SYSTEM

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE