Akcja „Przygarnij sosnę na Święta” to inicjatywa dyrekcji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego i wójta Gminy Klucze. To innowacyjny i kreatywny sposób na podarowanie drugiego życia sosnom usuniętym z Pustyni Błędowskiej.

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska jest pod względem krajobrazu jednym z najciekawszych miejsc w Polsce. Jej nazwa może być nieco myląca, bo nie oznacza pustyni w rozumieniu geograficznym, ale opisuje specyfikę unikatowego w skali kraju terenu.

Reklama

Pustynia Błędowska objęta jest ochroną w ramach programu Natura 2000 między innymi ze względu na występowanie tzw. muraw napiaskowych. Tworzy je, wraz z innymi rzadkimi roślinami, szczotlicha siwa. By ocalić te cenne okazy przeprowadza się tzw. ochronę czynną. Polega ona m.in. na usunięciu młodych sosen, które są zagrożeniem dla muraw napiaskowych.

„Przygarnij sosnę na Święta”

Dyrekcja Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego we współpracy z wójtem Gminy Klucze przeprowadziła akcję mającą na celu podarowanie drugiego życia wyciętym sosnom.

Inicjatywa „Przygarnij sosnę na Święta” miała zachęcić do tego, by w tym roku nie kupować choinki na Boże Narodzenie, ale wykorzystać te, które usunięto w ramach czynnej ochrony przeprowadzonej na Pustyni Błędowskiej.

„W okresie Bożego Narodzenia dekorujemy drzewa światełkami, bombkami i łańcuchami oraz kładziemy pod nimi prezenty dla naszych najbliższych. Najczęściej wykorzystujemy do tego świerki i jodły. Może w tym roku warto wykorzystać sosnę z Pustyni Błędowskiej, wyciętą po to, by chronić inne gatunki” – zachęcała dyrekcja Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.


Czytaj też: Ponad 290 mln EUR na przyrodę, środowisko i ochronę klimatu


Rozdano ponad 500 sosen!

Apel spotkał się z duży odzewem. 18 grudnia przed Urzędem Gminy w Kluczach zebrali się chętni, którzy zdecydowali się przygarnąć choinki. Rozdano ich ponad 500!

„W sobotę zakończyliśmy akcję 🎄”Przygarnij sosnę na Święta”🎄.

Razem z Norbert Bień – Wójt Gminy Klucze rozdaliśmy ok. 500 sosen, które w czwartek i piątek zostały usunięte z Pustyni Błędowskiej w ramach ochrony czynnej, mającej na celu utrzymanie unikatowych siedlisk napiaskowych. 😀Cieszymy się, że tyle osób było zainteresowanych naszymi działaniami.😀 Mamy nadzieję, że choinka z Pustyni upiększy Wasze święta.” – czytamy na fanpage’u ZPKWM.

A po świętach…

Warto wiedzieć, że po świętach, gdy już zdejmiemy z nich lampki i bombki, uratowane sosny mogą się jeszcze przydać, jak radzi Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego:

„A po świętach możemy zagospodarować ją na różne sposoby, na przykład dorzucić do kompostownika, ocieplić jej gałązkami rośliny ogrodowe czy wykorzystać jako ściółkę dla roślin kwasolubnych”.

 

Rynek biogazu i biometanu – najnowszy numer:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

zdjęcie: fanpage ZPKWM

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE