Przemysł cementowy w Polsce ogranicza emisję CO2. O tym, jak rysuje się przyszłość wykorzystania RDF-u i paliw alternatywnych w cementowniach z Marcinem Wojtanem, dyrektorem zarządzającym Geocycle Polska Sp. z o. o. grupa Lafarge rozmawiała Jolanta Kamińska.

Jak wygląda wykorzystanie RDF w Lafarge?

Nasze zakłady stosują paliwa alternatywne wytworzone z wielu frakcji odpadów, których nie można zagospodarować innymi metodami odzysku np. w procesach recyklingu. Aktualnie branża cementowa zużywa ponad 1,4 mln ton różnego rodzaju paliw alternatywnych.

Reklama

Dominuje oczywiście tzw. RDF wytwarzany z różnych odpadów w tym pochodzących z sortowania odpadów komunalnych. Według danych Stowarzyszenia Producentów Cementu średnio 60 proc. ciepła z paliw kopalnych jest zastępowane przez ciepło powstające w wyniku spalania paliw alternatywnych, a w kilku cementowniach wskaźnik ten przekracza 80 proc., co stawia nas w czołówce Europy. Należy jednak pamiętać, że nie każdy odpad rozdrobniony do postaci paliwa alternatywnego np. typu RDF może być wykorzystany w cementowni.

O jakich jeszcze alternatywnych paliwach mówimy?

W ostatnich latach obserwujemy wzrost kosztów związanych z emisją CO2. Należy podkreślić, że proces wypału klinkieru wiąże się z dekarbonizacją kamienia wapiennego czyli przemiany węglanów w tlenek wapnia. Oznacza to, że swoistą cechą produkcji cementu jest emisja CO2, niepochodząca z procesów spalania paliw. Prowadzimy jednak szereg działań, aby znacząco ograniczyć emisję CO2 z samego procesu spalania.

Priorytetem jest osiągnięcie możliwie najwyższych poziomów zastąpienia węgla paliwami alternatywnymi. Ale to nie wszystko. Staramy się optymalizować mieszankę paliw alternatywnych tak, aby zwiększać udział frakcji zawierających wysoki procent biomasy.

Nie mówimy tu jednak o biomasie roślinnej takiej jak zrębki, pellet czy inne odpady z produkcji drzewnej lub rolniczej, a o odpadach z produkcji mebli, odpadach tytoniowych i tych, które powstają z odpadów gabarytowych zbieranych od mieszkańców. Piec cementowy to urządzenie, w którym dzięki jego charakterystyce np. wysokiej temperaturze można bezpiecznie dla środowiska i wydajnie procesowo takie odpady wykorzystać. Na pewno ta część naszej działalności będzie rozwijana.

Czy firma inwestuje w kogenerację?

Co do kogeneracji, to na chwilę obecną ciepło odpadowe wykorzystywane jest do suszenia surowców, popiołów i paliw alternatywnych. W Cementowni Kujawy suszarnia paliw alternatywnych pozwala nam przyjmować odpady o podwyższonej wilgotności np. z przemysłu papierniczego. Szukamy też technologii, która pozwoli nam wykorzystać niewielką pozostałą część ciepła. Planujemy także budowę instalacji, która ciepło odpadowe zamieni na prąd elektryczny.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Zdjęcie: Lafarge, Cementowania Kujawy
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE