Do 14 kwietnia potrwają konsultacje publiczne dotyczące projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych. Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zaprosił 160 podmiotów do wydania opinii na temat proponowanych zmian legislacyjnych.

Reklama

Grono ekspertów zbada projekt ustawy

Do konsultacji zaproszono 160 podmiotów – stowarzyszeń, fundacji, związków, federacji i związków zawodowych związanych z energetyką odnawialną, rolnictwem bądź przetwórstwem żywności. Projekt ustawy oceni grono ekspertów m.in. z AGROunii, Polskiego Stowarzyszenia Biometanowego, Polskiego Stowarzyszenia Producentów Biogazu Rolniczego oraz Związku Rolników Polskich.

– Projekt ustawy zostaje poddany jednej z najszerszych konsultacji, jakie miały miejsce w ostatnich latach. Zależy nam, aby wspólnie wypracować przepisy, które będą korzystne dla rolników indywidualnych, a także firm przetwórczych. Ustawa docelowo ma wpłynąć korzystnie nie tylko na czas przebiegu inwestycji, ale również rozwiązać ważny problem, który od lat stanowią utrudnienia w wykorzystaniu pofermentu – informuje Janusz Kowalski, Pełnomocnik Rządu ds. Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich.

Pełna lista podmiotów została załączona w PDF.

Opinie do treści ustawy można wnosić także drogą mailową na adres biogaz@minrol.gov.pl


Czytaj też: Specustawa o biogazowniach rolniczych – poferment i biomasa doczekają się zmian?


Dlaczego biogaz?

Jak można przeczytać w uzasadnieniu ustawy:

– Na obszarach wiejskich z jednej strony występuje największy potencjał źródeł odnawialnych, z drugiej zaś obszary te są w największym stopniu zagrożone ubóstwem energetycznym. Dlatego konieczne jest podejmowanie działań mających na celu rozwój energetyki odnawialnej na tych terenach. Zapewnienie stabilnych dostaw energii oraz możliwość redukcji emisji poprzez zagospodarowanie pozostałości z rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego przy wykorzystaniu biogazowni rolniczych to ważny krok w kierunku zapewnienia zrównoważonej transformacji energetycznej.

Biogaz to szansa na uzyskania większej niezależności energetycznej i wykorzystanie całego potencjału, jaki tkwi w produktach upraw rolnych. To także dobry sposób na zwiększenie przychodów i poprawę plonów poprzez użycie pofermentu.

Biogaz i biometan


6. Kongres Biometanu – 11-12 maja 2023 w Warszawie


Projekt ustawy w dużej mierze odnosi się także do wytwarzania biometanu. To dobra wiadomość, ponieważ takie pojęcie do tej pory nie pojawiało się w polskim prawodawstwie. Jest to pierwszy krok w stronę rozwoju produkcji biometanu na szerszą skalę.

Zapraszamy na Narodowy Kongres Biometanu, gdzie przybliżone zostaną kwestie prawne oraz potencjał, jaki biometan wnosi do różnych dziedzin gospodarki. Przygotowywane są także kolejne projekty ustaw dotyczących zmian w legislacji odnośnie tego zielonego gazu. Dlatego warto już teraz zapoznać się z rynkiem, by otworzyć sobie furtkę do ekologicznej i dochodowej inwestycji.

 

Pobierz plik

Pobierz “lista-podmiotow-konsultacje-publiczne.pdf”

lista-podmiotow-konsultacje-publiczne-ud485.pdf – Pobrano 156 razy – 220,72 KB

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie:

Źródło: Transformacja Energetyczna Obszarów Wiejskich

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE