Program Stop Smog będzie konsultowany do 16 kwietnia. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii poinformowało, że pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze Piotr Woźny skierował do konsultacji projekt noweli o wspieraniu termomodernizacji i remontów, który umożliwi realizację pilotażowego programu Stop Smog.
Uwagi do projektu można zgłaszać do 16 kwietnia. Jak tłumaczy MPiT program skierowany będzie do 33 miast. Na początek obejmie 23 miasta do 100 tysięcy mieszkańców. Pozostałe 10 otrzyma indywidualne dopasowane do ich potrzeb programy walki ze smogiem.
Program Stop Smog – jak długo?
Warto przypomnieć, że projekt to realizacja zapowiedzi złożonej w lutym przez premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącej założeń programu Stop Smog. Piotr Woźny zapowiedział wówczas, że według rządowych analiz, walka ze smogiem potrwa dziewięć lat – do 2027 roku.
Nowela ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów da podstawę do uruchomienia 180 mln zł z Funduszu Termomodernizacji. Według wcześniejszych zapowiedzi cały program termomodernizacji w 23 gminach ma kosztować ok. 750 mln zł. Termomodernizacja ma objąć ok. 15-16 tys. domów, a inwestycje mają ruszyć w sierpniu.