Mieszkasz w Wielkopolsce, w takim razie powinieneś wiedzieć, co to jest Program „Piecyk”. Zastanawiasz się nad wymianą pieca węglowego? Jeśli tak, ta wiadomość powinna zainteresować Cię szczególnie. Począwszy od 16 sierpnia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu przyjmuje wnioski na pożyczkę na zakup kotła oraz pozostałych elementów niezbędnych dla właściwego funkcjonowania instalacji centralnego ogrzewania.

Reklama
Program „Piecyk” dla osób fizycznych.

Nie wymagamy przedstawienia audytu energetycznego. Jednak warunkiem udzielenia pożyczki jest mierzalny efekt ekologiczny, czyli zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do powietrza. Nie określamy na jakie urządzenia należy wymienić stary kocioł, ważne aby nowy zainstalowany posiadał parametry lepsze od starego. Jeśli ktoś pali węglem i jest do niego przewiązany, może stary piec wymienić na nowy też węglowym, ale nowej generacji, czyli piątej – mówi Marek Baumgart, zastępca prezesa WFOŚiGW w Poznaniu.

Pożyczka oprocentowana jest w wysokości 2,8 procent w skali roku. Spłata musi nastąpić najwcześniej po dwóch latach, ale nie później niż po 15 latach od podpisania umowy. W trakcie negocjacji ustalony zostanie sposób i harmonogram wypłaty pieniędzy dogodny dla beneficjenta. Osoby regularnie spłacające pożyczkę mogą liczyć na 40 procentowe umorzenie.

Program „Piecyk” kierujemy do mieszkańców Wielkopolski po raz pierwszy. Jesienią przyszłego roku spodziewamy się pierwszych efektów programu „Piecyk” – mówi Marek Baumgart.

Pożyczka jest lepszym rozwiązaniem od dotacji. Umożliwia sfinansowanie inwestycji w stu procentach. Dzięki temu  spodziewany efekt ekologiczny osiągany jest stosunkowo szybko.

Program „Piecyk” i coś więcej

W tym roku z programów, jakie ogłosił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu skorzystało już około tysiąca wnioskodawców. Około 600 osób zainteresowanych było zainstalowaniem fotowoltaiki, a 400 otrzymało pieniądze na termomodernizację.

Przybędzie doradców energetycznych

By w kolejnych latach jeszcze skuteczniej docierać do mieszkańców Wielkopolski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza przeszkolić dodatkowo gminnych doradców energetycznych. Obecnie są to wyłącznie pracownicy Funduszu. Udzielają oni bezpłatnej informacji na temat sposobów zmniejszenia emisji szkodliwych substancji, zmniejszenia kosztów ogrzewania, wyboru najodpowiedniejszej instalacji grzewczej oraz źródeł finansowania.

Gdy tylko Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże niezbędne fundusze, przeprowadzone zostanie szkolenie.  Wezmą w nich udział wytypowani pracownicy urzędów gmin. Dzięki temu mieszkańcy miejscowości położonych na odległym krańcu  województwa po poradę nie będą musieli jeździć do Poznania tylko każdy do swojej gminy.  W Wielkopolsce jest 226 gmin.

Leszno potrafi

Firmy oraz samorządy lokalne mogą tego rodzaju wnioski składać na bieżąco. Przykładem dobrze wykorzystanych środków jest Zakład Komunalny w Lesznie. Od kilku już lat wymienia on ogrzewanie w lokalach, którymi administruje – mówi Marek Baumgart.

Zdjęcie: Archiwum

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE