Progetto Fuoco 2022 – największe targi biomasowej techniki grzewczej za nami. Tegoroczna wystawa trwała od 4 do 7 maja i – podobnie jak w zeszłych latach – zgromadziła czołowych przedstawicieli branży z całego świata. Wydarzenie jak w soczewce pokazuje aktualną sytuację rynkową producentów i dystrybutorów pelletu. A ta nie jest dziś najlepsza.
Progetto Fuoco 2022
Progetto Fuoco to największe i najbardziej rozpoznawalne targi urządzeń grzewczych na biomasę i pellet, sprzętu do pozyskiwania i przetwarzania biomasy, wyposażenia fabryk pelletu i samego pelletu drzewnego. Wydarzenie odbywa się co 2 lata w Weronie i gromadzi wielotysięczne tłumy gości, zainteresowanych nowościami w obszarze ogrzewania pelletem.
Nieprzypadkowo wystawa ma miejsce w Weronie. Włochy to największy konsument pelletu drzewnego w Europie w segmencie gospodarstw domowych, a tamtejszy rynek pieców, kominków i kotłów na biomasę rozwija się bardzo prężnie. Sektor biomasy i pelletu generuje we Włoszech obrót na poziomie 4 mld euro rocznie.
Organizatorzy Progetto Fuoco od lat chwalą się statystykami: targi w ciągu 4 dni odwiedza średnio 60 tys. gości, a wystawia się na nich ok. 800 firm, z czego ponad 30 proc. zagranicznych. PF to miejsce, na którym pokazuje się nowości i innowacyjne technologie, spotyka z kontrahentami, kontraktuje dostawy, pokazuje nadchodzące trendy.
Także tegoroczne targi, jak informują organizatorzy, nie zawiodły jeśli chodzi o frekwencję.
– Targi i branża są w dobrej kondycji. Powracamy do sytuacji sprzed pandemii COVID-19. Nasza satysfakcja jest ogromna, nie spodziewaliśmy się takiego wyniku – mówił Raul Barbieri, dyrektor generalny Piemmeti, firmy odpowiedzialnej za markę PF.
Rzeczywiście, porównując rozmach imprezy do innych tego typu wydarzeń w Europie, nie można mieć wątpliwości co do rangi Progetto Fuoco. Choć i w tym roku w wydarzeniu udział wzięło ok. 60 tys. zwiedzających i ok. 800 wystawców, można było zauważyć mniejszą niż zwykle obecność producentów i dystrybutorów pelletu. O ile edycja 2020 zgromadziła 36% firm zagranicznych, w tym 6% z Rosji i Ukrainy, statystyki z 2022 pokazały spadek o 4%.
20-21 czerwca 2022r. Zarezerwuj termin na VII Forum Pelletu!
Polacy na Progetto Fuoco 2022
„Magazyn Biomasa” jest obecny na Progetto Fuoco od 2016 roku.
– Przez 8 lat naszej współpracy z Piemmeti obserwowaliśmy rozwój zarówno targów, jak i polskiej branży pelletowej. Wystawców i odwiedzających z Polski było więcej z każdą edycją imprezy, a kulminacją tego była Polska Strefa na Progetto Fuoco, którą zorganizowaliśmy w 2020 roku – mówi Jolanta Kamińska z „Magazynu Biomasa”.
W tym roku zdecydowanie dało się odczuć, że branża jest w gorszej kondycji. Producentów i dystrybutorów pelletu było mniej niż zwykle. Zdecydowanie mniej było także wystawców z Polski.
– O ile w 2020 roku w ramach Polskiej Strefy i na samodzielnych stoiskach było ok. 20 firm z naszego kraju, w tym roku zaledwie 3, w tym jeden producent kotłów – komentuje J. Kamińska. – Sądzę, że jest to konsekwencja dwóch trudnych dla branży lat i obecnego kryzysu z dostępnością surowca, o czym zresztą większość firm pelletowych mówi otwarcie. Wojna w Ukrainie, duże ograniczenie w pozyskiwaniu biomasy z kierunków wschodnich i rosnące koszty produkcji sprawiają, że branża stoi w trudnym miejscu – dodaje J. Kamińska.
Innowacje w centrum zainteresowania
Hasłem przewodnim Progetto Fuoco 2022 były innowacje technologiczne i zrównoważony rozwój środowiska. Premiery nowych produktów, efektywność energetyczna, odzysk surowców – na targach można było zapoznać się z rozwiązaniami, których celem jest optymalizacja procesów produkcji i oszczędności przedsiębiorstwa. Nie brakowało przy tym interesującego designu, który w przypadku całej sekcji piecyków i kominków pelletowych jest wyróżnikiem Progetto Fuoco.
Kto się wyróżniał?
– zewnętrzne kotłownie kontenerowe, przydomowe oraz przemysłowe Woodco;
– opakowania do pelletu kartonowe: opakowania zbiorcze i worki papierowe na pellet Mondi;
– silosy i zbiorniki na pelletu do samodzielnego montażu- nowości w przechowywaniu pelletu – Agritech i A.B.S.;
– piece do pizzy na pellet i drewno;
– wózki kroczące do transportu np. kotłów pelletowych (kroczące i gąsienicowe)
„Give Me Fire – Progetto Fuoco Startup Award”
Ostatniego dnia imprezy, 7 maja, odbyła się ceremonia wręczenia nagród drugiej edycji konkursu „Give Me Fire – Progetto Fuoco Startup Award”, w którym firmy prezentowały swoje produkty technologiczne w sektorze ciepłowniczym na biomasę. Zwycięzcą został startup Ager Oliva z Pistoii, którego celem jest uratowanie 4 milionów porzuconych drzew oliwnych w Toskanii, poprzez ich adopcję na duże odległości przez osoby prywatne i firmy, tak aby zapewnić zachowanie bioróżnorodności, poszanowanie środowiska, regenerację gruntów, unikając jednocześnie ryzyka hydrogeologicznego. Drugie miejsce zajął BioLogik Systems, start-up z siedzibą w NOI-Techpark w Bolzano, który produkuje systemy do odzyskiwania energii z odpadów biomasy. Trzecie miejsce ex-aequo dla Altrefiamme, projektu, którego celem jest wzmocnienie całej branży drzewnej poprzez profesjonalną platformę e-learningową, marketplace i obszar usługowy oparty o Blockchain i IoT sensing oraz Fybra, startup, który opatentował czujnik IoT które dzięki algorytmom predykcyjnym i adaptacyjnym poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, wykorzystując naturalną wentylację lub optymalizując wentylację mechaniczną.
Zarejestruj się na VII Forum Pelletu
Progetto Fuoco – warto tu być
– Choć pierwsza po pandemii COVID-19 edycja Progetto Fuoco nie była tak spektakularna jak poprzednie edycje, nadal jest to impreza, na której trzeba być – mówi Jolanta Kamińska. Branża stoi przed dużymi zmianami, a rynek za 2 lata będzie na pewno wyglądał inaczej niż dziś. Jaskółki tych zmian były widoczne na targach. – Innowacje, gotowość do adaptacji, dywersyfikacja działalności – sądzę, że te czynniki będą decydujące dla firm w najbliższej przyszłości – podsumowuje Jolanta Kamińska.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcia: Redakcja Magazyn Biomasa;
zdjęcie główne: progettofuoco.com