W 2023 roku zarobią miliard dolarów na pellecie

pellet

Udział państw azjatyckich w produkcji i wykorzystaniu pelletu jest coraz większy. Szacuje się, że w 2023 roku Wietnamczycy zarobią miliard dolarów na eksporcie granulatu.

W Wietnamie miał miejsce kongres dla branży pelletowej. W trakcie wydarzenia omawiano potencjał branży oraz rozważano kwestię konieczności zawiązania stowarzyszenia, które zjednoczy krajowych przedsiębiorców działających w tej branży.

Wietnam chce zrzeszenia przedsiębiorców

Azjatyckie państwo jest coraz większym graczem na rynku pelletu. Obecnie funkcjonuje tam 80 przedsiębiorstw, które zajmują się produkcją i eksportem granulatu. Podczas branżowego spotkania postawiono tezę, iż konieczne będzie ustrukturyzowanie tego sektora w ramach organizacji zrzeszającej poszczególne podmioty gospodarcze. Ma to na celu zacieśnienie współpracy oraz stworzenie przestrzeni dla wspólnego rozwiazywania problemów. Takie działania zwiększą efektywność i wspomogą zrównoważony rozwój przedsiębiorstw.

– Spodziewam się, że powołanie Wietnamskiego Stowarzyszenia Pelletu Drzewnego będzie stanowić przesłankę do inwestowania i rozwijania nowoczesnych fabryk przetwórstwa produktów leśnych w całym kraju, a w szczególności w prowincji Quang Ninh. Ten region zawsze jest chętny do tworzenia jak najlepszych warunków dla potencjalnych inwestorów – powiedział Vu Duy Van, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Prowincji Quang Ninh.

Jego zdaniem ta prowincja spełnia wiele wymogów, jakie są konieczne do stania się ośrodkiem przeładunku granulatu na rynek międzynarodowy. W październiku 2022 r. wartość eksportu drewna z Quang Ninh szacowano na 210 mln dolarów, czyli o 9% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.


Czytaj najważniejsze wiadomości z branży pelletowej na stronie MagazynBiomasa.pl


Czy wspólnie zarobią miliard na eksporcie?

W pierwszych dziesięciu miesiącach 2021 roku produkcja i eksport pelletu wyniosły 3,5 miliona ton, co stanowi wartość około 550 milionów dolarów. To z kolei oznacza wzrost o 35% wolumenu i 81% wartości w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

– Wietnam stał się drugim co do wielkości eksporterem pelletu drzewnego na świecie. Japonia i Korea Południowa to dwaj najwięksi odbiorcy krajowej produkcji pelletu drzewnego – poinformował Do Xuan Lap, przewodniczący wietnamskiego stowarzyszenia zrzeszającego przedsiębiorców z branży drewna i produktów leśnych.

Podczas kongresu wielokrotnie podkreślano duży wzrost, jaki dokonał się w sektorze granulatu.

– Wartość eksportu pelletu drzewnego stale rośnie – od 145 mln dolarów w 2017 r. do ponad 500 mln dolarów w 2022 roku – podkreślał Bui Chinh Nghia, zastępca dyrektora generalnego Departamentu Generalnego Leśnictwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zdaniem wietnamskich specjalistów jeżeli rozwój nadal będzie się dokonywał w tak szybkim tempie, to istnieje spora szansa, że wietnamscy przedsiębiorcy zarobią miliard dolarów na eksporcie w 2023 roku.

 

Rynek pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: Bioenergy Insight

This post is also available in: polski