Produkcja pelletu może się opłacać? Często produktem ubocznym naszej produkcji, są trociny, wióry czy słoma. Z drugiej strony słyszymy, że możemy z tego „odpadu” wyprodukować pellet i jeszcze zarobić.
Kiedy decydujemy się na produkcję pelletu musimy zdecydować się jaką maszynę kupić. Warto na początek zastanowić się nad linią do produkcji pelletu z rynku wtórnego. Tak by nie mieć od razu dużych kosztów, a spróbować czy przedsięwzięcie będzie się opłacać. Jak w praktyce wygląda produkcja pelletu? Mamy już linię produkcyjną, która wymaga dużej uwagi. Przy produkcji pelletu ważna jest jednak nie tylko jakość sprzętu na którym „działamy”, ale przede wszystkim surowiec.
Wszystko, co musisz wiedzieć o pellecie. Kliknij i sprawdź!
Chcąc produkować pellet warto na początek określić ile surowca jaką będziemy mogli pozyskać. Najlepiej też od razu zrobić rozeznanie w okolicy. Jeśli znajdziemy lokalnych nabywców, to pomysł z produkcją pelletu wydaje się mieć sens (odpada na przykład koszt transportu). Warto też spróbować uzyskać dofinansowanie. Jeśli już tacy odbiorcy się znajdą to warto poszukać odbiorcy całorocznego np. cieplarni. Warto też popytać o odbiorców w gminie. Coraz więcej bowiem szkół, czy innych budynków użyteczności publicznej przechodzi na opalanie kotłem na pellet.
Produkcja pelletu ryzykowna
Ryzykowna może być natomiast produkcja pelletu dla dużego podmiotu. Jeśli bowiem odbiorca zawiesi na jakiś czas spalanie w piecu biomasowym, możemy mieć problem ze zbytem.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!