Odkąd w zeszłym roku wystartowała pierwsza biometanownia w Ukrainie, tamtejszy rynek wciąż się rozpędza. Ukraińskie przedsiębiorstwo z paliwowo-energetyczne – Naftogaz – chce przyczynić się do budowy i rozwoju tego sektora.

Reklama

Grupa Naftogaz jest gotowa wspierać inwestycje w rozwój produkcji biometanu, promować jego transport i ma ambitne plany skupu biometanu od ukraińskich producentów. Takie oświadczenie złożył dyrektor generalny Grupy Naftogaz Oleksij Czernyszow podczas otwarcia Pierwszego Ukraińskiego Forum Biometanu – podaje korespondent Ukrinform.


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


Ukraińska produkcja biometanu nabiera tempa

– Jesteśmy pewni ogromnego potencjału eksportowego biometanu. Potwierdzamy nasze zamiary w zakresie wspierania zwiększonej produkcji i inwestycji w nią. Jesteśmy także gotowi udostępnić nasz system transportu i magazynowania gazu. I niewątpliwie Naftogaz deklaruje ambicję wykupu biometanu, który zostanie wytworzony w Ukrainie – powiedział Oleksij Czernyszow.

Jego zdaniem Ukraina powinna dołączyć do europejskiej rodziny jako państwo, które będzie przede wszystkim pełnić rolę hubu energetycznego, m.in. poprzez produkcję biometanu. W tym roku udało się przyjąć przepisy, które otworzą zewnętrzne rynki zbytu i umożliwią eksport.

Zdjęcie: Shutterstock

Źródło: Ukrinform

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE