Pracownicy sektora energetyki odnawialnej nie mogą narzekać na brak pracy. Zapotrzebowanie na ich kompetencje jest niezaspokojone, a wraz z rozwojem technologii luka będzie się wciąż powiększać.
Z najnowszego raportu Global Energy Talent Index (GETI) wynika, że pracownicy sektora energetyki odnawialnej są poszukiwani na rynku pracy. Wśród specjalistów 78% zgłosiło, że w poprzednim roku proponowano im przynajmniej jedno nowe stanowisko. Aż 31% otrzymało 6 lub więcej propozycji.
Rozchwytywani pracownicy sektora energetyki odnawialnej
Wiedza specjalistów z zakresu OZE jest cenna w wielu gałęziach gospodarki. Świadczy o tym fakt, iż aż jedna czwarta ofert pracy pochodziła z zupełnie innych dziedzin. Z wiedzy doświadczonych osób chętnie korzysta także branża paliw kopalnych, która generuje rekordowe zyski dzięki obecnemu kryzysowi energetycznemu.
Ze wzrostem przychodów łączą się także lepsze zarobki dla zatrudnionych. To sprawia, że pracownicy sektora energetyki odnawialnej coraz częściej zastanawiają się nad przejściem do przemysłu gazowo-naftowego. Połowa z nich zadeklarowała, że chętnie dokonałaby takiego przeniesienia, a głównym powodem jest właśnie płaca.
Czytaj też: Ekologiczne czy nie – jak to jest z hybrydami?
Jedna czwarta specjalistów OZE deklaruje także, że zupełnie zmieniłaby branżę. Wskazują głównie na technologię jako obszar, który ma wiele do zaoferowania. Te uwarunkowania mogą doprowadzić do braków kadrowych w energetyce odnawialnej.
Nie tylko pieniądz, ale i wartości
Pomimo pewnych obaw o odpływ pracowników, branża OZE nadal jest dla wielu specjalistów atrakcyjnym wyborem. Być może nie oferuje tak spektakularnych zarobków jak paliwa kopalne, jednak są one na atrakcyjnym poziomie.
Zainteresowanie energetyką odnawialną wynika także z indywidualnej postawy, jak choćby z dążenia do ochrony klimatu czy cenienia tych samych wartości, co zatrudniająca firma. Poczucie przyczyniania się do transformacji energetycznej może dawać wiele satysfakcji.
– Możliwość wprowadzenia znaczących zmian jest źródłem satysfakcji dla specjalistów OZE, dlatego ogromną zachętą jest fakt, że mogą wpływać na politykę firmy – stwierdza Susan Koch, dyrektor operacyjny i wiceprezes ds. księgowości w Carbon Engineering. – Tempo innowacji w zakresie energetyki odnawialnej i niemożność pójścia naprzód w walce ze zmianami klimatycznymi, prowadzi do aktywnego wspierania wszelkich pomysłów. Ropa i gaz wracają do dawniejszej świetności, dlatego firmy OZE będą musiały konkurować także w innych kryteriach, niż wynagrodzenie, takimi jak oferowanie różnorodnych, demokratycznych i integracyjnych miejsc pracy.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie:
Źródło: