Kompania Piwowarska stawia na OZE. Ruszyła budowa farmy wiatrowej Lech Nowy Staw, która  pokryje 100% zapotrzebowania na energię trzech browarów KP.

Farma wiatrowa i strategia zrównoważonego rozwoju

Farma wiatrowa Lech Nowy Staw to konsekwencja polityki Kompanii Piwowarskiej. Firma od lat prowadzi działania proekologiczne i stawia sobie cele skoncentrowane na kwestiach ochrony środowiska. Realizacja strategii zrównoważonego rozwoju w KP to między innymi podjęcie aktywności umożliwiających osiągnięcia neutralności węglowej we wszystkich browarach do 2030 roku. Kolejne działanie to współpraca z partnerami w zakresie zminimalizowania emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu dostaw o 30%. Nadrzędnym celem strategii jest osiągnięcie neutralności węglowej z transportu towarów do 2050 roku.

Reklama

„Nieustannie szukamy rozwiązań mających wpływać na redukcję emisji dwutlenku węgla ponieważ nasza działalność produkcyjna nierozerwalnie wiąże się ze śladem węglowym czyli emisją CO2 z kotłowni – zwracamy szczególną uwagę na to. Od 2002 r. w Tychach, a od 2006 r. w Poznaniu mamy kotłownie na gaz ziemny, których pracę cały czas optymalizujemy, w Tychach dodatkowo wytwarzamy biogaz. Spalając biogaz powstający w Tychach udział energii pozyskanej w ten sposób w całkowitej ilości energii wynosi ok. 12,5%. – pisze w komunikacie firmy Klaudyna Gruszecka, kierownik ds. systemów ochrony środowiska i bezpieczeństwa w Kompanii Piwowarskiej.


Przeczytaj także: Biogaz z browaru Żywiec


Lech Nowy Staw

Zrównoważony rozwój jest podstawą strategii biznesowej Kompanii Piwowarskiej, a farma wiatrowa Lech Nowy Staw to kolejny krok do celu. Farma wiatrowa zlokalizowana jest w pobliżu miejscowości Nowy Staw, ok. 50 km od Gdańska. Składają się na nią trzy turbiny Nordex N149 o łącznej mocy 12 megawatów (MW). Realizacja inwestycji przeprowadzona jest na mocy umowy zawartej między Kompanią Piwowarską a koncernem RWE. W ramach umowy PPA (Power Purchase Agreement) w 2021 r.  RWE pokryje 100% zapotrzebowania browarów KP na odnawialną energię elektryczną z istniejących już farm wiatrowych. Z kolei od 2022 r. większość zapotrzebowania na energię elektryczną w browarach Dojlidy, Lech Browary Wielkopolski i Tyskich Browarach Książęcych będzie zaspokajana przez nową farmę wiatrową Lech Nowy Staw.

– Dzięki podpisanej umowie PPA nasz proces warzenia piwa konsekwentnie staje się jeszcze bardziej przyjazny środowisku. Oznacza to, że już w tym roku zmniejszymy ślad węglowy pochodzący z naszych browarów o 66% w porównaniu do 2019 r., w którym rozpoczęła się nasza współpraca.- mówi w komunikacie firmy Prezes Kompanii Piwowarskiej Igor Tikhonov.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: informacje prasowe Kompania Piwowarska

zdjęcie: Kompania Piwowarska

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE