W dniach 1-3 września w Janowie Lubelskim, w leśnej scenerii, odbędzie się największa impreza plenerowa dedykowana branży leśnej, której program wydarzeń wzbogacony zostanie wieloma dynamicznymi pokazami maszyn wykorzystywanych do pozyskiwania, zrywki czy wywozu drewna.

Reklama

Do udziału w tym wydarzeniu organizator, Międzynarodowe Targi Poznańskie,  zaprasza właścicieli Zakładów Usług Leśnych oraz ich pracowników, przedstawicieli Lasów Państwowych, rolników i właścicieli lasów prywatnych, pracowników przedsiębiorstw przemysłu drzewnego, przedsiębiorstw komunalnych, energetycznych, budowy dróg i mostów, a także grupy szkolne. Odwiedzający do swojej dyspozycji będą mieli różnorodną ofertę wystawienniczą i pokaźną ekspozycję. Osoby zainteresowane uzyskaniem odpowiedzi na nurtujące branżę problemy, powinny wziąć udział w cyklu interesujących prelekcji.

XV edycja Targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO LAS odbędzie się pod gołym niebem w bardzo przyjaznej leśnikom okolicy. – Mając na uwadze rozwój gospodarki leśnej, w tym obszary związane z pozyskiwaniem drewna w Polsce Wschodniej, po raz pierwszy w tym roku areną pokazów maszyn w czasie pracy dla branży leśnej stanie się Janów Lubelski – podkreśla Jakub Patelka, dyrektor projektu.

Znane marki na targach

Targi EKO-LAS co dwa lata przyciągają liczne grono zwiedzających, kusząc doskonale znanymi i sprawdzonymi markami. Nie inaczej będzie w tym roku. Prym będą wiodły maszyny do pozyskiwania, zrywki czy wywozu drewna. Interesująca ekspozycja szykuje się również ze strony firm mających w swojej ofercie  pojazdy i środki łączności, narzędzia, maszyny i urządzenia dla przemysłu drzewnego i tartacznego, systemy informatyczne i instrumenty pomiarowe. Wrześniowe targi to także okazja do uzyskania porad z zakresu hodowli i użytkowania lasu, środków ochrony lasu czy nowoczesnej ochrony przeciwpożarowej. Wśród wystawców pojawią się m.in.: Arcon Polska, Agromet, Hempol, Hifi Filter, Husqvarna, Hylmet, LKT, Makita, OTL Jarocin, Pewag, Rottne Polska Kopa-Kamiński, Silvapolc S.A., S.C. Irum SA, Takma, Tenkomet, Twoforest, Wimar. Wielu z wystawców jak: BL System, Forex Polska czy Arcon Polska, zapowiedziało także pokazy herwesterów i forwarderów.

Festiwal nowości

Targi EKO-LAS to prawdziwa rewia nowości. Na trzy dni Janów Lubelski stanie się europejskim centrum innowacji i prekursorskich rozwiązań w branży leśnej. Podczas targów odbędzie się prezentacja kilkudziesięciu nowości. Wystawcy zaprezentują innowacyjne i zarazem najbardziej wyczekiwane rozwiązania ułatwiające pracę w lesie i poprawiające jej bezpieczeństwo. Znaczna cześć asortymentu swoją premierę będzie mieć właśnie w Janowie Lubelskim. – Przed zwiedzającymi otworzy się okazja zapoznania artykułów i usług dopiero wchodzących do sprzedaży – pointuje Jakub Patelka.

IMG_2396

Lasy niepaństwowe – biznes, prawo, dotacje

Blisko 1/5 lasów w Polsce to lasy niepaństwowe: prywatne, kościelne, komunalne oraz innych form własności. Problemom i zagadnieniom dotyczącym tematyki związanej z posiadaniem i prowadzeniem gospodarki leśnej w lasach niepaństwowych poświęcona będzie konferencja „Lasy niepaństwowe – biznes, prawo, dotacje” organizowana przez portal Drewno.pl przy współudziale Forest Consulting Center  i Międzynarodowych Targów Poznańskich. – Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na wiele pytań nurtujących właścicieli lasów, bardzo często ludzi bez wykształcenia leśnego, czy przyrodniczego. Podczas konferencji omawiane będą zagadnienia prawne dotyczące lasów niepaństwowych, prowadzenie gospodarki na tych terenach, możliwości zdobycia dotacji i dofinansowania – podkreśla Katarzyna Andrzejewska-Jabłońska z portalu Drewno.pl. – Po konferencji będzie możliwość indywidualnych rozmów z fachowcami zajmującymi się tymi tematami wykładowcami wyższych uczelni, przedstawicielami instytucji takich, jak ARiMR czy CKPŚ. Mamy nadzieję, że na konferencję przybędą właściciele lasów prywatnych, gminnych, kościelnych, wspólnoty i stowarzyszenia – dodaje.  Konferencja odbędzie się 2 września 2016 roku w godzinach 11.00 – 14.00.

Dzień Młodego Leśnika

W Strefie Doświadczalnej Młodego Leśnika można poczuć się jak we własnym laboratorium. To miejsce przyjazne przyszłym adeptom zawodu leśnika. Strefa Doświadczalna Młodego Leśnika to bogata oferta maszyn, ciągników i narzędzi, a także pojazdów do pozyskiwania i transportu drewna,  zajęcia pokazowe poprowadzone przez studentów kierunków leśnych, spotkania z profesjonalistami z branży, a także możliwość wymiany myśli i doświadczeń,  pokazy na żywo pracy wycinki drewna przy użyciu najnowocześniejszych forwarderów i harvesterów, czas do rozmów z producentami innowacyjnych technologii w usługach rolno-leśnych, możliwość poznania przyszłych pracodawców.

II Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów

Tegorocznej edycji targów EKO-LAS towarzyszyć będą II Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów. Mistrzostwa odbędą się w piątek, 2 września 2016 roku. Uczestnikiem zawodów może być każdy profesjonalny operator forwardera, który wykaże przynajmniej roczne doświadczenie w pracy jako operator tej maszyny. To wielce widowiskowe i pełne emocji wydarzenie, podczas którego precyzja spotka się z szybkością i sprawnością obsługi maszyn. W eliminacjach zawodnicy zmierzą się z zadaniem polegającym na ułożeniu wieżyczki z 5 klocków o średnicy od ok. 25 do ok. 50 cm i długości ok. 40 cm. Czas ułożenia będzie mierzony przez dwóch sędziów. Ośmiu zawodników z najlepszymi wynikami przejdzie do finału, w którym uczestnicy ścigać się będą ze sobą parami na specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Zawody są rozgrywane systemem pucharowym – szybszy przechodzą do następnego etapu. Zwycięzca wyścigu finałowego zostaje Mistrzem Polski Operatorów Forwarderów 2016. 

15-lecie firmy TAKMA

W tym roku firma TAKMA, dystrybutor rejestratorów leśniczego, drukarek do rejestratora, drukarek fiskalnych dla leśniczego, obchodzi jubileusz 15 – lecia działalności, który zostanie uczczony również podczas targów EKO-LAS. Z tej okazji firma zorganizowała konkurs, w którym do wygrania jest laptop ASUS Transformer. Aby wziąć w nim udział wystarczy wypełnić kupon, który zostanie zamieszczony
w lipcowo-sierpniowym wydaniu Głosu Lasu. Następnie w dniu 1 września do godz. 11.30 należy go dostarczyć na stoisko firmy TAKMA. Losowanie nagród odbędzie się w dniu 1 i 2 września po konferencjach firmy TAKMA.

Godziny otwarcia, bilety wstępu

Targi EKO-LAS trwać będą trzy dni. 1 i 2 września czynne będą w godzinach 10:00-17:00. Trzeciego dnia ekspozycja wystawiennicza zamknięta zostanie godzinę wcześniej. Do 30 sierpnia bilety dla profesjonalistów będzie można nabyć za darmo pod warunkiem wcześniejszej rejestracji przez stronę www.mtp24.pl. W dni targowe po wypełnieniu ankiety rejestracyjnej koszt biletu wynosić będzie 10 zł.  Organizatorzy przewidzieli również rabat na bilety dla grup zorganizowanych. Przy grupie 15 osobowej cena biletu wynosić będzie tylko 8 zł.

Więcej informacji na www.ekolas.mtp.pl

Źródło: MTP

Zdjęcia: MTP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE