Gdzie popyt na pellet jest największy? 2018 był jednym z najlepszych dla rynku pelletu w ostatnich latach. Analitycy przewidują, że do 2035 roku nastąpi  globalny wzrost popytu na granulat nawet o 9,2 proc. Aktualnie na liderów importu wyrastają w Azji Japonia, a w  Europie Wielka Brytania. Wkrótce zaczną tam funkcjonować zakłady przemysłowe wykorzystujące pellet do  produkcji energii. Oto najważniejsze trendy globalnego rynku.

Polski rynek pelletu chwilowo znalazł się w zawieszeniu. Najbliższe miesiące pokażą kierunek zmian. Już dziś jednak  wiadomo, że destrukcyjnie wpływa na niego m.in. rozdrobnienie producentów, a przede wszystkim rosnąca  konkurencyjność ze strony wytwórców ze Wschodu.

Reklama

Kolejnym kierunkiem importu, który może przyczynić się do  destabilizacji polskiego rynku, są Bałkany, gdzie trwa właśnie pelletowy boom. Z dnia na dzień powstają tam liczne  zakłady produkcyjne, których oferty produktowe trafiają do naszych dystrybutorów. Są one, podobnie jak oferty z  Ukrainy czy Białorusi, bardzo atrakcyjne pod względem cenowym.

– Mankamentem są terminy dostaw, co wynika choćby z problemów na granicy, no i jakość produktu – nie ukrywa jeden z wielkopolskich dystrybutorów pelletu, który nawiązał krótkotrwałą współpracę z dostawcą ze Wschodu. –  Ceny są interesujące, ale i nasi, polscy producenci aktualnie proponują pellet na bardzo korzystnych warunkach. Niestety, moje magazyny są pełne po zimie – dodaje.

Zmniejszeniu uległo także zainteresowanie zakładów przemysłowych oraz jednostek samorządu terytorialnego tego  typu paliwem.

Świat podąża szybszym tempem?

Rynek światowy ostatnio nabiera tempa. Producenci uznają miniony rok 2018 za jeden z najlepszych. Diagnozują, że  wzrost sprzedaży spowodowany był m.in. zdobyciem nowych rynków i większego zainteresowania odbiorców  indywidualnych. Ze szczególnie dobrych notowań zadowoleni są przede wszystkim producenci z Ameryki Północnej  – USA i Kanady.

Eksportowali do Danii, Korei Południowej i Japonii o 40 proc. więcej produktów niż w poprzednich „tłustych” latach. Oceniają handel pelletem drzewnym na 23,8 mln t, co stanowi 26-procentowy wzrost w porównaniu z 18,9 mln t w 2017 r.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo!

Tekst: Seth Walker i William Strauss / Oprac. Redakcja
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE