Za nami kolejny rok działalności Stowarzyszenia Polska Rada Pelletu, który dla branży pelletowej był bardzo ciekawym rokiem, w dużym stopniu naznaczonym olbrzymimi zmianami na rynku paliw stosowanych w ogrzewnictwie domowym oraz olbrzymią niepewnością co do rozwoju rynku.

Reklama

Obecny rok również nie szczędzi nam wrażeń: wysoka inflacja – której efektem są zwiększone koszty produkcji, zakupu surowców oraz folii i wzrost kosztów pracowniczych – jak również wojna w Ukrainie powodująca wprowadzenie przez poszczególne kraje sankcji na Federację Rosyjską i Białoruś, przerwane łańcuchy dostaw, braki surowca. To wszystko generuje dodatkowe ryzyka i niepewności w stosunku do prowadzonych działalności.

W wyniku powyższych wydarzeń początek ubiegłego roku zapowiadał się bardzo dobrze. Znaczący wzrost cen paliw w postaci węgla i paliw ciekłych spowodował również wzrost cen biopaliw a zwłaszcza pelletu drzewnego, nie do końca nawet znajdujący pełne uzasadnienie w kosztach produkcji i zakupu surowca. Ceny pelletu na rynku detalicznym przekroczyły trzy tysiące złotych brutto i w dużym stopniu były efektem działań spekulacyjnych wzmacnianych niską podażą i dużym popytem szczególnie na początku sezonu grzewczego 2022/2023.

Perspektywy branży drzewnej 2023-2024


Warsztaty pelletowe – zarejestruj się!


Po dwóch latach dobrej koniunktury przetwórcy drewna zaczęli mierzyć się z osłabieniem popytu i nasiloną presją kosztową wynikającą już nie tylko ze wzrostu cen surowca, ale też cen energii (co szczególnie dotknęło producentów pelletu drzewnego mających wysoki udział energii w kosztach na tle innych firm z branży) i wydatków na wynagrodzenia.

Wysoka inflacja działa ograniczająco na aktywność na rynku budowlanym, redukuje również wydatki konsumentów na trwałe dobra konsumpcyjne (m.in. meble, architektura ogrodowa). Nie spodziewamy się jednak dalszego gwałtownego załamania popytu. Branży drzewnej nadal sprzyja rosnąca popularność budownictwa drewnianego, planowane inwestycje termomodernizacyjne budynków (generujące popyt na stolarkę okienną i drzwiową) oraz długofalowy trend zastępowania produktów o wysokim śladzie węglowym produktami pochodzenia naturalnego. Wraz z ożywieniem sytuacji na rynku mieszkaniowym, popyt na wyroby branży drzewnej oraz meble powinien się odbudować.

W dalszej perspektywie na rynek drzewny będzie oddziaływać unijne rozporządzenie w sprawie przeciwdziałania wylesianiu i degradacji lasów – EU Deforestation Regulation. Nowe prawo unijne może wejść w życie pod koniec 2024 r. i będzie oznaczać m.in. zakaz importu do UE produktów, które powstały w wyniku wylesienia lub przyczyniły się do wylesienia po 31.12.2020, m.in. drewna i produktów przemysłu drzewnego (w tym mebli). Firmy wprowadzające takie produkty na rynek unijny będą musiały złożyć oświadczenie o należytej staranności (due diligence) w zakresie weryfikacji pochodzenia surowca drzewnego użytego do produkcji.

Istotne będą również zapisy unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030  i strategii leśnej (Strategia Leśna UE 2030 opublikowana w lipcu 2021 jako część pakietu Fit for 55, czyli inicjatywy przewodniej Europejskiego Zielonego Ładu), zgodnie z którym 30% powierzchni lądowej UE ma zostać objęte ochroną, a 10% ochroną ścisłą. Wdrożenie tych przepisów ograniczy możliwość pozyskania drewna w UE i tym samym zmniejszy podaż surowca dla przetwórców, co z kolei może przełożyć się na dalszy wzrost jego cen

Jak postrzegany jest pellet drzewny w 2023 roku?

Niestety ta niekontrolowana i w dużym stopniu nieuzasadniona zwyżka cen pelletu drzewnego zgodnie z naszymi przewidywaniami groziła załamaniem rynku.

Dokładnie taka sytuacja nastąpiła w tym momencie. Galopujące ceny pelletu spowodowały zmianę w postrzeganiu pelletu drzewnego z „najtańszej alternatywy dla węgla” na „jeden z najdroższych sposobów ogrzewania”. Efektem tego jest ogromny spadek sprzedaży urządzeń grzewczych na pellet drzewny (obecnie szacowany na blisko 80% w porównaniu z tym samym okresem roku 2022), znaczący spadek sprzedaży pelletu drzewnego i wyjątkowo duży wzrost sprzedaży na rynku pomp ciepła (szacowany na blisko 60% według danych Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła PORT PC).

Cele branży na 2023 rok

Rok 2023 stawia przed nami wiele wyzwań, jakimi są odbudowa rynku pelletu drzewnego, zmiany w systemie dystrybucji i komunikacji z klientami, często również restrukturyzacja wielu firm produkcyjnych.

Ten rok stwarza wiele możliwości, które mogą się pojawić w związku z coraz większym zauważaniem branży pelletowej przez administracje rządową. Branża pelletu z sektora niszowego wzrosła do rangi ważnego elementu systemu ogrzewnictwa domowego. Nie bez znaczenia w takim postrzeganiu branży była działalność Polskiej Rady Pelletu.

Rok 2023 będzie w tym zakresie wyjątkowo ważny ze względu na to, że jest to rok wyborczy i współpraca z administracją rządową we wsparciu całego sektora może mieć bardzo istotne znaczenie na przyszłość.

Polska Rada Pelletu i jej działania

Polska Rada Pelletu otrzymała zaproszenie do dwóch Grup Roboczych w Ministerstwie Klimatu, mających na celu wypracowanie nowych przepisów dotyczących monitorowania jakości paliw stałych oraz rozwoju rynku biomasy dla ciepłownictwa systemowego. W obydwu tych grupach działamy bardzo aktywnie, a nasze postulaty i wnioski są brane pod uwagę.

Ponadto rozpoczęliśmy batalię o wprowadzenie nowych, obniżonych stawek VAT na pellet drzewny, która – mamy taką nadzieję – może w tym roku zakończyć się sukcesem.


Czytaj też: Irracjonalna panika zaburzyła rynek pelletu? Rozmowa z Graanul Invest


Należy również wspomnieć o coraz bardziej skutecznych działaniach, mających na celu powstrzymanie głównie środowisk samorządowych oraz wojewódzkich od wprowadzenia „zakazów używania biomasy” w tym pelletu. Tutaj możemy odnotować już spore sukcesy.

W dalszym ciągu staramy się oddolnie promować dobrej jakości pellet drzewny i instalacje na pellet poprzez regularne publikacje newsletterów, komentarzy do czasopism branżowych, branie udziału w wydarzeniach branżowych w kraju i za granicą.

 

Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: Polska Rada Pelletu

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE