Realizacja programów „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd” oraz wiele innych eko-wyzwań to zadania, przed którymi stoi Polska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O efektach jego 30-letniej działalności mówiono podczas konferencji odbywającej się na targach POL-ECO SYSTEM w Poznaniu. Otworzyła ona EkoSferę, cykl eksperckich debat Ministerstwa Środowiska i NFOŚiGW pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego.

Spotkanie otworzył Minister Środowiska Henryk Kowalczyk, który wspominał początki działalności NFOŚiGW. Wówczas w Polsce miasta spuszczały ścieki do rzek. Obecnie, po trzech dekadach działania NFOŚiGW i 25 latach działań wojewódzkich funduszy (blisko 100 mld zł zainwestowanych w eko-przedsięwzięcia), kraj wygląda zupełnie inaczej. To najlepszy dowód, że ten model finansowania ochrony środowiska w Polsce się sprawdził.

Reklama

Minister wskazywał też na kolejne wyzwania, jakimi są m.in. realizacja programów „Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd”, ale także wdrożenie efektywnej gospodarki odpadami polegającej m.in. na podniesieniu poziomu recyklingu czy obniżeniu poziomu składowania odpadów.

Prof. Roman Niżnikowski, przewodniczący Rady Nadzorczej NFOŚiGW  przypomniał, na czym polega wyjątkowość tej organizacji. NFOŚiGW podejmując różnego rodzaju działania nastawiony jest nie na zysk,  a na efekt ekologiczny.

Natomiast Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW Piotr Woźny wskazał, że 30 lat doświadczenia daje nam dzisiaj wiedzę o tym, jak skutecznie wydawać pieniądze na ochronę środowiska. Podkreślił też, że wraz z NFOŚiGW przez tych 30 lat zmieniała się eko-świadomość społeczeństwa i dlatego dzisiaj o środowisku, energii czy o odpadach rozmawiają już politycy i inne osoby publiczne, bo to ważne tematy, które obchodzą wszystkich. O nich po prostu dyskutuje się na co dzień. A ochrona środowiska przestała być jakimś odległym tematem.

 

P. Woźny zaznaczył też, że mając wiedzę i kompetencje, poparcie ludzi świadomych i na horyzoncie nową unijną perspektywę finansową, która rozpocznie się w 2021 r., NFOŚiGW będzie pracował nad tym, aby odpowiadać na społeczne potrzeby w dziedzinie ochrony środowiska i przez to poprawiać jakość życia Polaków.

Zebranych na konferencji powitał także Prezes MTP Przemysław Trawa podkreślając, że POL-ECO SYSTEM to połączenie targów i konferencji oraz okazja do branżowych rozmów na temat rewolucji ekologicznej, której wszyscy jesteśmy świadkami. Przyszłość przyszła już teraz – zacytował hasło zagranicznych targów mobilności, a nie, jak podkreślał, motoryzacji.

Okazją do spotkania w większym i bardziej zróżnicowanym gronie był nie tylko jubileusz Funduszu, któremu poświęcone było m.in. seminarium pt. „Dorobek 30-lecia NFOŚiGW oraz perspektywy rozwoju Funduszu i systemu finansowania ochrony środowiska w Polsce”, ale także dyskusje panelowe  pod hasłami: „Sektor bankowy ważnym ogniwem batalii o czyste powietrze” oraz „Jakie wyzwania stawia program Czyste Powietrze w działaniach samorządów” .

Podczas konferencji wręczono także nagrody dziennikarzom.

W kategorii dotyczącej publikacji z 2018 r. nagrodę główną otrzymał Jakub Pawłowski z „Dziennika Gazety Prawnej”, a wyróżnienie Aleksandra Rogala z „Pulsu Biznesu”. Dziennikarzy doceniono m.in. za umiejętne rozpoznawanie i definiowanie zagrożeń i wyzwań środowiskowych oraz za wnikliwą analizę polityki ekologicznej państwa, której współrealizatorem jest NFOŚiGW.

Wkategorii dotyczącej publikacji z 2019 r. nagrodzono Aleksandrę Michałek-Tycner z Programu 1 Polskiego Radia za wszechstronne, analityczne i przekrojowe spojrzenie na 30-letnią działalność Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz jej znaczenie dla ekorozwoju Polski. Dodatkowo wyróżniono Jacka Krzemińskiego z Polskiej Agencji Prasowej za dostrzeżenie nowej oferty programowej NFOŚiGW, który w roku swojego 30-lecia ogłosił program „Polska Geotermia Plus”, który ma być „główną siłą napędową rozwoju tego segmentu energetyki w naszym kraju”.

Źródło: NFOŚiGW, BMG

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE