W Brukseli dziś dobiega końca „European Hydrogen Week”. Wydarzenie poświęcone wodorowi, skupia przemysł, decydentów, badaczy w celu kształtowania potencjału czystych technologii wodorowych i omawiania najnowszych osiągnięć. Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska mówił podczas wydarzenia o polskiej gospodarce wodorowej.

Reklama

Europejski Tydzień Wodoru

Europejski Tydzień Wodoru 2022 jest współorganizowany przez Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru i jego członków, Komisję Europejską, Hydrogen Europe i Hydrogen Europe Research.

Polska gospodarka wodorowa była tematem wystąpienia wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski podczas tegorocznej edycji „European Hydrogen Week” .

„Sytuacja międzynarodowa spowodowała gwałtowną dywersyfikację źródeł energii w Unii Europejskiej. Wodór odgrywa kluczową rolę w przejściu z gospodarki opartej na paliwach kopalnych na gospodarkę niskoemisyjną. W gospodarce będzie wzrastało wykorzystanie energii elektrycznej, a wodór jest narzędziem do elektryfikacji, w szczególności przemysłu energochłonnego” – powiedział wicemnister Zyska.

Polska gospodarka wodorowa

Zdaniem wiceministra Polska poczyniła w minionym roku znaczny postęp w budowie gospodarki wodorowej.

„2 listopada 2021 r. Rada Ministrów przyjęła Strategię Wodorową Polski do 2030 r. z perspektywą do 2040 r., a kilka tygodni wcześniej podpisaliśmy Porozumienie Sektorowe na rzecz Rozwoju Gospodarki Wodorowej. Nadrzędnym celem tego Porozumienia, w które obecnie zaangażowanych jest prawie 240 podmiotów z Polski i zagranicy, jest rozwój nowego sektora gospodarki – wyjaśnił.


Zarejestruj się na Kongres Biogazu


„Konstytucja dla wodoru” i doliny wodorowe

„Obecnie naszym najważniejszym projektem jest tzw. „Konstytucja dla wodoru”. Jest to pakiet ustaw i rozporządzeń mających na celu stworzenie odpowiedniego otoczenia regulacyjnego, w tym wprowadzenie systemu pomocy publicznej na bezemisyjną produkcję wodoru – dodał wiceminister.

Jak zaznaczył Ireneusz Zyska polskim sukcesem jest także utworzenie sześciu dolin wodorowych na terenie Pomorza, Podkarpacia, Wielkopolski, Dolnego Śląska, Mazowsza oraz wspólnej dla Śląska i Małopolski.

„Powstają kolejne inicjatywy, zarówno na poziomie dolin, jak i klastrów czy hubów wodorowych, dzięki którym powstaje polski ekosystem gospodarki wodorowej. Rozwój ten nie byłby możliwy bez wsparcia Partnerstwa na rzecz Czystego Wodoru, które w imieniu UE koordynuje tematy związane z rozwojem technologii wodorowych, w tym dolin wodorowych oraz zapewnia wsparcie finansowe dla konkurencyjnie wybranych projektów”– powiedział.

Konieczne inwestycje w rozwój „local content”

Wiceminister przypomniał również, że obecnie Europa i świat borykają się z wieloma problemami, jeśli chodzi o rozwój gospodarki wodorowej.

Skutki pandemii Covid-19 i agresji Rosji na Ukrainę są teraz szczególnie odczuwalne w sektorze energetycznym. Należą do nich zerwane łańcuchy dostaw, co w przypadku wodoru negatywnie wpływa na możliwość zakupu elektrolizerów. Dlatego też państwa członkowskie muszą mocno inwestować w rozwój „local content”. Stawką jest konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw poprzez redukcję emisji i stosowanie innowacyjnych technologii, zwłaszcza w przemyśle, transporcie, ciepłownictwie i wytwarzaniu energii elektrycznej, a także stopniowe przełamywanie zależności gospodarki od paliw kopalnych, a w konsekwencji zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego – podsumował.

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

źródło: MKiŚ

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE