Podwodny robot sprawdzi podwodne elektrownie

Do tej pory sprzęt pracował w należącej do PGE Energia Odnawialna – Elektrowni Wodnej Dębe. Usprawniał pracę ekipy, która kontrolowała stan techniczny urządzeń znajdujących się pod wodą. W trakcie pracy okazało się, że ma on możliwość monitorowania gromadzących się w pobliżu kratownicy zanieczyszczeń, nawet przy bardzo słabej widoczności.

W czasie pracy robot obsługują dwie osoby. Jedna z nich, odpowiedzialna za sterowanie za pomocą specjalnego joysticka porusza robotem zarówno na powierzchni, jak i pod wodą. Druga osoba w tym czasie kontroluje kabel i kurs robota.

–  Dzięki użyciu robota, zadania związane z monitoringiem wykonywane są szybciej, precyzyjniej i taniej. Biorąc pod uwagę wszystkie elektrownie należące do spółki, może to przynieść oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie – mówi Paweł Mazurkiewicz, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, posiada 29 elektrowni wodnych przepływowych o łącznej mocy zainstalowanej 95,757 MW.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. ZA DARMO! Sprawdź:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Źródło: PGE Energia Odnawialna
Zdjęcie: mat. pras. PGE EO

This post is also available in: polski