Ile będzie kosztować ogrzewanie domu i ciepłej wody użytkowej? Kalkulator kosztów ogrzewania budynków pozwala oszacować zapotrzebowanie energetyczne i sprawdzić, które rodzaje paliw są najbardziej opłacalne.

Reklama

Kalkulator kosztów ogrzewania bierze pod uwagę bieżące uwarunkowania rynku i jest poddawany regularnym aktualizacjom. Okazuje się, że na zmianach cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, które nastąpiły z początkiem lipca, najbardziej zyskały pompy ciepła.

Grzanie jest najbardziej opłacalne, gdy…

Przy obecnych stawkach najbardziej atrakcyjne do celów grzewczych wydają się pompy ciepła. Obecnie są o 30% tańsze w użytkowaniu względem kotła kondensacyjnego na gaz ziemny, a dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznej ten koszt jest jeszcze niższy i to nawet o kolejne 30-50%.

Oczywiście wiele zależy od efektywności energetycznej budynku. Im lepiej jest zaizolowany dom i mniejsze są w nim straty ciepła, tym mniej energii będzie on potrzebował do zapewnienia w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, niższe będą więc koszty eksploatacji każdego źródła ciepła. Kiepska izolacja może potroić zużycie energii cieplnej.


Czytaj dalej: Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na naszej mapie!


– Niestety w Polsce wiele istniejących budynków ma bardzo niski standard energetyczny. Dlatego ważne jest, aby wymianę źródła ciepła na bardziej nowoczesne i efektywne łączyć w nich z poprawą izolacyjności termicznej budynku. Dopiero takie działanie skutecznie ochroni właścicieli przed wysokimi kosztami ogrzewania i będzie antidotum na postępujący wzrost cen paliw. W ocenie potrzeb budynku może pomóc wykonanie audytu energetycznego, który obecnie jest dofinansowywany w 100% w programie „Czyste Powietrze” – podkreśla Paweł Lachman, koordynator POBE.

Rys. 1. Różnice w zużyciu energii użytkowej na ogrzewanie budynków, liczone w [kWh/rok], zależnie od ich standardu energetycznego. Założono, że powierzchnia ogrzewana wynosi 150 m2. Standard WT określa minimalne wymagania rozporządzenia o warunkach technicznych, jakim muszą odpowiadać budynki − w kolejnych latach były one zaostrzane. Obecnie dla nowych budynków obowiązuje standard WT 2021. Standard EU 40 mają budynki energooszczędne, EU 25 niskoenergetyczne, a EU 15 pasywne, przy czym oznaczenie liczbowe określa wielkość zapotrzebowania na energię użytkową w budynku odpowiednio na poziomie: 40, 25 i 15 kWh/m2 rocznie

Szczegółowa charakterystyka porównawcza kosztów dostępna na stronie POBE.

Fabryka pelletu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: POBE

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE