Platforma reo.pl działa dopiero od miesiąca, wzbudza zainteresowanie i powiększa liczbę klientów. Wytwórcy i odbiorcy zielonej energii mają teraz do dyspozycji narzędzie, dzięki któremu mogą bezpośrednio i bezpiecznie dokonywać transakcji kupna i sprzedaży energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, minimalizując przy tym koszty związane z jej obrotem.

Platforma reo.pl

– Platforma reo.pl powstała po to, żeby mali i średni wytwórcy oraz odbiorcy, zainteresowani produkcją i poborem rzeczywiście zielonej energii, mogli spotkać się razem i tę energię kupować i sprzedawać bezpośrednio z pomocą operatora tej platformy, który bierze na siebie wszystkie obowiązki formalne i organizacyjne, które z takim obrotem się wiążą – tłumaczy Grzegorz Tomasik, wiceprezes zarządu Reo.pl Sp. z o.o.

Jak wyjaśnia, klientami platformy są obecnie przede wszystkim przedsiębiorstwa z sektora MŚP, wytwarzające energię elektryczną ze źródeł odnawialnych oraz odbiorcy zainteresowani jej obrotem i zakupem, a także zużywaniem na własne potrzeby.

Reklama

„Czekamy jeszcze na prosumentów”

– Czekamy jeszcze na prosumentów, czyli tych, którzy jednocześnie pobierają i produkują zieloną energię – dodaje Grzegorz Tomasik. – Na naszej platformie już dzisiaj można kupić prawie każdy rodzaj zielonej energii. Mamy wytwórców produkujących taką energię z wiatru, z energii słonecznej, z biogazu. Brakuje nam tylko elektrowni wodnych, aby był pełen komplet” – zapewnia wiceprezes Reo.pl.


Czytaj też: Ikea zwiększa inwestycje w OZE w Polsce


Tylko zielona energia

Platforma umożliwia bezpośredni zakup energii elektrycznej od dowolnych wytwórców, na indywidualnie uzgodnionych warunkach handlowych, na dowolny okres. Odbiorcy mogą wybierać pochodzenie energii elektrycznej, którą kupują. Reo, jako operator platformy, gwarantuje w stu procentach zieloną energię, pochodzącą tylko i wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

„Reo musi wypełniać również funkcje podmiotu bilansującego kontrakty naszych odbiorców i wytwórców, nie kupuje energii na giełdzie, ani z żadnych innych źródeł. Mogę stanowczo powiedzieć, że ta energia w stu procentach jest zielona” – podkreśla Grzegorz Tomasik.

Wzrost zainteresowania OZE

„Liczba podmiotów, jak i wolumeny, które znajdują się na naszej platformie są dziś relatywnie nieduże, ale wystartowaliśmy z nią raptem w połowie maja i to zainteresowanie rośnie z dnia na dzień. Chcielibyśmy, aby do końca roku wolumen wynikający z obrotu na reo.pl osiągnął poziom 30 tys. megawatogodzin” – uzupełnia Tomasik.

Jego zdaniem daje się obecnie zaobserwować bardzo mocny wzrost zainteresowania zieloną energią pochodząca z OZE.

„Wynika to zarówno z rosnącej świadomości społeczeństwa, przedsiębiorców, którzy z tej energii korzystają. Ale również wpływ na to ma cena, która dziś nie jest ceną wyższą (rynkowa red.) od ceny energii pochodzącej z innych źródeł” – wskazuje wiceprezes Reo.pl.

Rynek energii odnawialnej  będzie się rozwijał

Według niego polski i europejski rynek energii odnawialnej na pewno będzie się rozwijał.

„Myślę, że ten rozwój będzie z każdym rokiem coraz bardziej dynamiczny. Jest szereg barier regulacyjnych, które w różny sposób przeszkadzają, ale sądzę, że zrozumienie potrzeby korzystania z zielonej energii i zrównoważonego rozwoju jest o tyle duże i tak szybko rosnące, że te bariery będą znikały” – podsumowuje Grzegorz Tomasik.

Reo.pl należy do grupy kapitałowej, w skład której wchodzą spółki Polska Grupa Biogazowa i Enerco, produkujące zieloną energię w oparciu o własne biogazownie, farmy fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe. Platforma posiada koncesję na obrót energią elektryczną.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło informacji: PAP MediaRoom

zdjęcie: reo.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE