Piotr Woźny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii dla PortalSamorzadowy.pl powiedział: Nasze państwo stać na to, by program #PolskaBezSmogu objął najbardziej potrzebujące rodziny w całej Polsce.
Minister „od smogu” wskazuje na środki, które pozostają w dyspozycji kilku podmiotów publicznych. Tylko w Funduszu Termomodernizacji i Remontów jest 180 mln zł, a w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15,5 mld zł na poprawę jakości powietrza. Pieniądze na ten cel posiadają także władze samorządowe i wojewódzkie, koordynujące wydatkowanie środków unijnych.
– Naszym zadaniem jest skoordynowanie tego procesu – mówi w PortalSamorzadowy.pl Piotr Woźny.
Pilotaż programu termomodernizacyjnego objął już 23 mniejsze miasta z 33, które znalazły się na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miejsc Europy, który to „ranking” przygotowała Światowa Organizacja Zdrowia. W pierwszej kolejności na wsparcie liczyć mogą rodziny mniej zamożne.
– Z mniejszymi ośrodkami łatwiej będzie wypracować właściwe rozwiązania, a zależy nam na możliwie szybkiej realizacji działań – dodaje minister i zapewnia, że to dopiero początek. – Do każdego z 10 większych miast figurujących na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie zwrócimy się z zaproszeniem do współpracy – obiecuje.
Minister odniósł się także do przyjętego właśnie przez rząd projektu nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
Czytaj więcej: Normy jakości dla węgla przyjęte przez rząd
– Udało się stworzyć porozumienia w sprawie regulacji norm jakości węgla w Polsce. Uzgodniliśmy m.in. regulacje, dzięki którym z domowych palenisk znikną najbardziej szkodliwe paliwa w postaci mułów i flotokoncentratów. Ustawa zakłada także wyeliminowanie z rynku tzw. węgla niesortowanego, który w całości pochodzi z importu – wylicza efekty rocznych prac resortu energii. – Co równie ważne, ustawa wprowadzi nieistniejące do tej pory narzędzie dla konsumenta – świadectwo jakości węgla, które klienci otrzymywać będą od sprzedawców węgla, dostając w ten sposób informacje na temat wartości opałowej kupowanych paliw – dodaje.
Źródło: wnp.pl
Zdjęcie: twitter/mpit.pl
Więcej: