Po 7,5 miesiąca pracy w Zarządzie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny pożegnał się ze stanowiskiem. W Funduszu zajmował się  połączeniem  Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” z termomodernizacyjną ulgą podatkową. P. Woźny nadal pozostaje Pełnomocnikiem Premiera ds. Programu Czyste Powietrze.

Jak sam poinformował na twitterze Piotr Woźny, pożegnał się ze stanowiskiem wiceprezesa NFOŚiGW po niemal ośmiu miesiącach pracy. Obecnie Zarządu Funduszu składa się z Prezesa – Kazimierza Kujdy, i dwóch zastępców prezesa – Artura Michalskiego i Dominika Bąka.

Reklama

Piotr Woźny nie rozstaje się jednak z walką o czyste powietrze dla Polski. Pozostaje Pełnomocnikiem Premiera ds. Programu Czyste Powietrze. Ma zamiar zająć się teraz wykonaniem ustawy dla zagrożonych smogiem miast z listy Światowej Organizacji Zdrowia. Jest ich 36.

Na liście WHO znalazły się: Opoczno, Żywiec, Rybnik, Pszczyna, Kraków, Nowa Ruda, Nowy Sącz, Proszowice, Godów. Są na niej również Wodzisław Śląski, Pleszew, Bielsko-Biała, Sucha Beskidzka, Rawa Mazowiecka, Jarosław, Sosnowiec, Knurów, Nakło, Zabrze. Znalazły się też Radomsko, Tomaszów Mazowiecki, Nakło nad Notecią, Niepołomice, Piotrków Trybunalski, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Zduńska Wola, Wadowice, Otwock.

Z myślą o tych miastach w lutym ubiegłego roku rząd ogłosił program termomodernizacji PolskaBezSmogu 2018-2027. Program ten jednak ograniczał skorzystanie z jego środków dużym miastom jak Kraków, Zabrze czy Rybnik. Bo skierowano go do mniejszych ośrodków (poniżej 100 tysięcy mieszkańców). Takie działania tłumaczył oburzonym mieszkańcom i radnym dużych miast Piotr Woźny twierdząc, że to właśnie w małych miastach łatwiej wypracować właściwe rozwiązania.

Program Priorytetowy „Czyste Powietrze” doczekał się także krytyki – ze względu na to, że skierowany jest on jedynie do właścicieli domów jednorodzinnych, a jego beneficjentami nie mogą zostać np. najemcy czy właściciele mieszkań w kamienicach, w których funkcjonują stare piece.

Piotr Woźny po ustąpieniu ze stanowiska wiceprezesa NFOŚiGW poinformował, że teraz zajmie się realizacją nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw.

Źródło: tweeter PiotrWozny@Wozny3

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE