Polmos Żyrardów, producent wódki Belvedere – wiodącej marki w grupie alkoholi luksusowych – realizuje projekt, którego celem jest zastąpienie konwencjonalnych paliw energią ze źródeł odnawialnych oraz zwiększenie potencjału energetycznego paliwa i ograniczenie emisji CO2 o 80%. Rozwiązanie adresowane jest dla układów o małych mocach, możliwych do zastosowania w energetyce lokalnej i mocno rozproszonej.

„Innowacyjny system paliwa zwiększenia wykorzystania potencjału energetycznego oparty o układ skojarzonej gospodarki cieplnej i elektrycznej, zagospodarowujący energię odpadową niezbędną do zasilenia instalacji odbiorczych o różnych stanach energetycznych” – to nazwa projektu realizowanego przez Polmos Żyrardów, dofinansowanego z Funduszy Europejskich.

Reklama

Instalacja dla energetyki lokalnej i rozproszonej

Technologia opracowana w ramach projektu jest dedykowana przede wszystkim dla niewielkich instalacji, nie przekraczających mocy 250 kWe. Dlatego projekt doskonale wpasowuje się w energetykę lokalną i rozproszoną.

Układ technologiczny stanowi kompleksowe rozwiązanie techniczne konwersji energii chemicznej biomasy energetycznej na energię cieplną z uwzględnieniem systemu odzysku ciepła ze spalin i nisko parametrowego ciepła odpadowego z procesu produkcyjnego firmy oraz energię elektryczną na potrzeby własne przedsiębiorstwa z możliwością przekazania nadmiaru odbiorcom zewnętrznym.

Przełomowe rozwiązanie techniczne oparte jest  na najbardziej efektywnym pod względem energetycznym i ekonomicznym sposobie wytwarzania w skojarzeniu energii cieplnej i elektrycznej, podnoszącym sprawność wykorzystania energii w biomasie do poziomu 120%.

Więcej informacji o projekcie:

Łukasz Ściubak

Polmos Żyradów Sp. z o.o.

lsciubak@belvederevodka.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE