Wrocław zyskał nową zieloną przestrzeń. W centrum miasta na obszarze obejmującym niemal 200 metrów kwadratowych pojawiło się 600 sadzonek, ponad 30 różnych gatunków drzew i krzewów. To pierwszy w mieście i na Dolnym Śląsku las kieszonkowy, którego pomysłodawcą i fundatorem jest firma Endress+Hauser.
Las kieszonkowy – sposób na zieleń w mieście
Lasy czy też parki kieszonkowe cieszą się dużą popularnością na świecie i choć w Nowym Jorku pierwszy taki las powstał już w 1967 r., do Polski zaczęły one docierać stosunkowo niedawno. Swoje małe zielone enklawy mają m.in Warszawa, Karków i Łódź. Wczoraj dołączył do nich Wrocław, gdzie na terenie miasta posadzono 30 różnych gatunków drzew i krzewów, wykorzystując metodę japońskiego botanika Akiry Miyawakiego, dzięki której sadzonki rosną nadzwyczaj szybko. Las kieszonkowy Miyawaki jest 30 razy gęstszy i zapewnia 100 razy większą bioróżnorodność niż zasadzony tradycyjną metodą.
Odwrót od betonozy, czyli po co nam parki kieszonkowe?
Firma Endress+Hauser zdecydowała się ufundować las kieszonkowy dla Wrocławia, gdzie ma siedzibę od 30 lat.
Nasza strategia społecznej odpowiedzialności biznesu skupia się na tematach związanych z ochroną środowiska i edukacją ‒ mówi Maciej Sieczka, prezes polskiego oddziału Endress+Hauser. ‒ We wszystkie te obszary aktywnie włączamy się we Wrocławiu, który nas gości już od trzech dekad, stąd nasz pomysł na stworzenie lasu. To będzie wyjątkowa, zielona przestrzeń dla mieszkańców w samym centrum miasta. Jedna z nielicznych takich inicjatyw w Polsce i pierwsza sfinansowana przed podmiot, który nie jest właścicielem działki.
600 sadzonek krzewów i drzew
Wrocławski Zarząd Zieleni Miejskiej, który współrealizuje projekt, przygotował sadzonki krzewów i drzew, a także zadbał o to, by las był w 100% organiczny. Przy jego tworzeniu nie użyto torfu, plastiku, ani przemysłowych nawozów. W pierwszych pięciu latach las kieszonkowy pochłonie rocznie ok. 127,5 kg CO2, pozwoli także obniżyć hałas o 10 dB.
Tworzenie nowych terenów zielonych w przestrzeni miejskiej to duże wyzwanie, a las kieszonkowy wydaje się być tu rozwiązaniem szytym na miarę. Do akcji zorganizowanej przez Endress+Hasuer zaproszono grupę dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 71, dzięki której na 200 metrach kwadratowych pojawiło się 600 sadzonek.
Fabryka Pelletu. Czytaj za darmo w internecie!
źródło: Endress+Hauser
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE