Instytut Inżynierii Biosystemów (IIB) Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został wyróżniony prestiżowym certyfikatem jakości badań biogazowych przez niemiecki KTBL (Kuratorium für Technik und Bauwesen in der Landwirtschaft eV), przechodząc test jakości pod nazwą „Proficiency Test Biogas 2017”.

Reklama

W teście brały udział najbardziej znane jednostki naukowe oraz laboratoria prywatne z krajów Europy Zachodniej. Test polegał na przesłaniu przez laboratorium KTBL do uczestników próbek różnych substratów (materiał zakodowany). Uczestnicy przeprowadzili analizę parametrów fizykochemicznych tychże substratów, a następnie przebadali je w procesie fermentacji pod względem wydajności biogazowej i metanowej, a następnie przesłali uzyskane wyniki w zakodowanej kopercie do KTBL. Okazało się, że Pracownia Ekotechnologii w Instytucie Inżynierii Biosystemów UPwP przeszła test i uzyskała certyfikat jakości jako jedyne laboratorium nie tylko z Polski, ale w ogóle z byłych krajów socjalistycznych.        

 

Pracownia, kierowana przez prof. Jacka Dacha, to największe w kraju laboratorium biogazowe z ponad 200. różnego rodzaju fermentorami do pracy okresowej i ciągłej. Z racji tego, że w Europie najstarszym i absolutnie dominującym rynkiem biogazowym są Niemcy, Pracownia Ekotechnologii w badaniach biogazowych posługuje się również metodyką niemiecką (DIN 38414/S8 oraz VDI 4630), z niewielkimi modyfikacjami poprawiającymi dokładność pomiarów. Współpracuje blisko z wieloma firmami posiadającymi biogazownie, jak też planującymi inwestycje w sektorze biogazu i kompostowania.

Źródło: UP w Poznaniu

Zdjęcia: Arch. UP w Poznaniu

 

 

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE