W Polsce przetestujemy pierwszą „papierową” butelkę do piwa!

papierowa butelka

Carlsberg zaprezentował prototyp nowej, wyjątkowej butelki, której koncept opracowywany jest od 2015 r. Pierwsza na świecie „papierowa” butelka do piwa nadająca się w 100% do recyklingu przechodzi testy konsumenckie. Duńskie piwo z Fibre Bottle będą mogli wypróbować także polscy klienci.

Fibre Bottle

Prototyp butelki Fibre Bottle są wykonano z pozyskiwanych w zrównoważony sposób włókien drzewnych, które w pełni nadają się do recyklingu. Szczególnie ważnym elementem jest znajdująca się wewnątrz butelki „wyściółka” wykonana z polimeru PEF na bazie roślin, która pozwala na przechowywanie piwa w butelkach. To właśnie ta w pełni biodegradowalna oraz przeznaczona do recyklingu „powłoka” chroni smak piwa lepiej niż konwencjonalny plastik PET i zachowuje jego niską temperaturę dłużej niż szkło i puszka. W dalszej perspektywie Carlsberg planuje również wprowadzić alternatywne nakrętki do butelek wykonane z włókien.

Cel – wprowadzenie rozwiązania na rynek

– Nieustannie wprowadzamy innowacje we wszystkich naszych formatach opakowań i jesteśmy zadowoleni z postępów, jakie poczyniliśmy do tej pory tym w przypadku. Prototypy są ważnym krokiem w kierunku realizacji naszych ostatecznych ambicji wprowadzenia tego przełomowego rozwiązania na rynek. (…)  – mówi Myriam Shingleton, wiceprezes ds. rozwoju grupy Carlsberg.


Czytaj też: Biogaz z browaru Żywiec


„Papierowa butelka” – testy konsumenckie

Zanim duński producent przejdzie do etapu komercjalizacji, rozpoczyna szereg testów konsumenckich. W ramach pilotażu  8 tys. „papierowych butelek” Fibre Bottle trafi do 8 krajów Europy. Nowe opakowanie testowane będzie w Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, a także w Polsce. „Papierowa butelka” dystrybuowana będzie podczas festiwali i wydarzeń i tam trafi do rąk konsumentów.

– Cieszymy się, że możemy oddać naszą nową butelkę Fibre Bottle do rąk konsumentów, pozwalając im doświadczyć jej na własnej skórze. Ten program pilotażowy będzie służył większemu celowi w testowaniu produkcji, wydajności i recyklingu tego produktu na dużą skalę – podkreśliła Stephane Munch, VP Group Development w Carlsberg

Prace trwają od 2015 roku

Prace nad ekologicznym opakowaniem trwają od 2015 r. Uczestniczą w nich eksperci ds. innowacji ecoXpac i badacze z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego (DTU) i wciąż dołączają kolejni partnerzy.

Papierowa butelka Fibre Bottle nie zastąpi dotychczas stosowanych opakowań. Ma jednak stanowić alternatywę i uzupełnić ofertę dostępną na rynku. W nowych opakowaniach sprzedawane będzie piwo warzone z organicznego jęczmienia uprawianego w pełni ekologicznych warunkach.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło, zdjęcie: Carlsberg

This post is also available in: polski

ael