PGE Energia Odnawialna kupiła w lutym siedem projektów fotowoltaicznych w województwach wielkopolskim i lubuskim o łącznej mocy zainstalowanej 26 MW. Wszystkie projekty posiadają ważne warunki techniczne przyłączenia. Szacowana produkcja – na poziomie blisko 29 GWh rocznie – pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 12 tysięcy gospodarstw domowych.
Nowoczesne moduły fotowoltaiczne
Wszystkie elektrownie PGE Energia Odnawialna uruchomi do końca trzeciego kwartału 2023 r. Do ich budowy wykorzystane zostaną nowoczesne moduły fotowoltaiczne, których parametry techniczne pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności, w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce. W ramach przedsięwzięcia, obok elektrowni PV powstanie infrastruktura towarzysząca związana z wyprowadzeniem mocy.
Cel – 3 GW nowych mocy w instalacjach PV do 2030 r.
– Nabycie siedmiu projektów fotowoltaicznych to kolejna po zakupie Farmy Wiatrowej Skoczykłody ważna w ostatnim czasie akwizycja PGE na rynku zielonej energetyki. Naszym celem jest wybudowanie do 2030 r. 3 GW nowych mocy w instalacjach fotowoltaicznych i dodatkowy 1 GW w elektrowniach wiatrowych. Dlatego oprócz przygotowywania własnych przedsięwzięć jesteśmy stale otwarci na możliwość pozyskiwania zarówno projektowanych, jak i zrealizowanych już inwestycji – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.
Czytaj też: Kradzieże paneli fotowoltaicznych. To już plaga!
Ambitne plany
Ubiegły rok był dla Grupy PGE przełomowy pod względem realizacji planów związanych z fotowoltaiką. PGE zabezpieczyła pod inwestycje ok. 3 tys. ha gruntów oraz otrzymała pozwolenia na budowę nowych projektów PV o łącznej mocy blisko 200 MW. W kolejnych latach ten proces jeszcze przyspieszy. Pozwoli to PGE rokrocznie ogłaszać przetargi na instalacje fotowoltaiczne o mocy rzędu 300 megawatów. PGE będzie realizować inwestycje zarówno korzystając z systemu wsparcia, jak i poprzez długoterminowe kontrakty typu PPA.
Rynek biogazu i biometanu:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: informacja prasowa PGEEO
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE