Pellet to korzyści? Zmiana paliwa opałowego na pellet to wielkie korzyści zarówno dla środowiska jak i dla „naszej kieszeni”.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy warto już dzisiaj rozważyć zamianę naszego kotła na piec opalany pelletem. Korzyści to nie tylko świadome włączenie się w walkę ze smogiem. Na opalaniu pelletem skorzystać może także nasz domowy budżet.

Reklama

Po pierwsze pellet jest dość prosty w transporcie i „obsłudze”. Dla wygody użytkowników pellet pakuje się zazwyczaj w worki o wadze 10 lub 20 kilo. To ułatwia jego transport i przechowywanie. Co warte przypomnienia, pellet to stosunkowo czysty materiał opałowy, szczególnie w zestawieniu chociażby z węglem.

Możemy więc używać go, nie obawiając się zabrudzeń, czy uciążliwego sprzątania. Innym czynnikiem, który wpływa na rosnącą z dnia na dzień popularność pelletu jest niewielka ilość popiołu. Chodzi o ten, który powstaje przy jego spalaniu. To z kolei powoduje, że odpada nam problem z zagospodarowanie go, tak jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania domu węglem, czy drewnem.

Ponadto pellet to naturalny materiał, dzięki czemu popiół możemy nawet rozsypać w ogrodzie czy na działce, traktując go jako naturalny nawóz. Oczywiście decyzja o zakupie pieca przystosowanego do spalania pelletu wymaga inwestycji. Z drugiej strony warto pamiętać, że pellet należy do najbardziej wydajnych i ekonomicznych materiałów opałowych.

Tu korzyść jest oczywista, ponieważ w związku z tym wszelkie koszty poniesione na przystosowanie swojego systemu ogrzewania do nowego opału szybko nam się zwrócą. Na przykład możemy zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o połowę decydując się na zmianę środka opałowego z oleju opałowego na pellet.

Tekst: Marcin Otoczak

Zdjęcie: 123rf

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Rynek Pelletu. W internecie za darmo!

 

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE