Według WWF przemysł papierniczy wykorzystuje ok. 40% drewna przemysłowego sprzedawanego na całym świecie. Ukraiński startup opracował unikalną metodę wytwarzania papieru z liści zebranych z miejskich ulic i parków.
Papier z liści
Podczas gdy świat stoi w obliczu globalnego problemu wylesiania, Releaf Paper, ukraiński startup opracował własną unikalną technologię wytwarzania papieru z opadłych z drzew liści. Co ciekawe, koncept zakłada, że do produkcji swoich papierowych toreb i opakowań firma wykorzystuje jedynie martwe liście z terenów miejskich. Releaf Paper nie tylko usuwa zielone odpady z miast, ale także zapewnia źródło zrównoważonych surowców dla przemysłu papierniczego i opakowaniowego.
Wyodrębnianie włókien celulozowych z liści zebranych nie z lasów, a z obszarów miejskich, stanowi podstawę technologii wytwarzania nadających się do recyklingu i bioderadowanlnych produktów papierowych.
– Papier z liści ulega degradacji w glebie w ciągu 30 dni, podczas gdy okres degradacji zwykłego papieru wynosi 270 dni lub więcej – wyjaśnia Valentyn Frechka, pomysłodawca i założyciel Releaf Paper.
Specyficzne właściwości włókien zawartych w liściach umożliwiają również firmie Releaf Paper produkcję papieru o niższym śladzie węglowym. W procesie wytwarzania zużywa się też mniej wody w porównaniu z tradycyjną metodą wytwarzania.
Właściciel startupu tłumaczy, że liście są źródłem miazgi, z której wytwarza się papier, a to cenny i niedrogi surowiec. Szczególnie pozyskany z miast, gdzie stworzono całą infrastrukturę, aby go zebrać. Liście szybko się regenerują i są dostępne przez cały rok, co jest szczególnie istotne, bo do wytworzenia 1 tony celulozy potrzeba z 2-3 tony martwych liści. Dla porównania, do wyprodukowania tej samej ilości tradycyjną metodą konieczne byłoby zużycie 17 drzew.
Nowy plastik – sam się naprawia i jest eko!
Liście jako surowiec
– Pomysł jest bardzo prosty. Rzeczy, które uważa się za odpady, mogą być ponownie wykorzystane lub poddane recyklingowi. Liście to odpady, które należy usunąć z parków, ponieważ emitują dużo węgla podczas rozkładu – powiedział Frechka w rozmowie z Reuters. – Jest to okazja do wytworzenia z opakowań przyjaznych dla środowiska.
Releaf Paper jest firmą ukraińską. Jednak uwagi na sytuację w kraju przeniósł swoją działalność do Francji. Tam podjął współpracę z wieloma europejskimi miastami w zakresie dostarczania opadłych liści. Są one zbierane przez miejskie służby komunalne i przekazywane do centrów przetwórczych Releaf Paper zlokalizowanych w bliskiej odległości od miast partnerskich. W ten sposób startup otrzymuje ogromną ilość surowców do swojej produkcji. Jednocześnie firma pomaga dbać o środowisko, pomagając w bezpiecznej utylizacji odpadów biologicznych. Często liście są bowiem poddawane paleniu, a to powoduje, że powietrze w mieście jest zanieczyszczone tlenkiem węgla i innymi szkodliwymi gazami. To szkodzi przyrodzie, zwierzętom i ludziom. Stąd też paper z liści to koncept przyjazny środowisku pod wieloma względami.
Jak to się robi?
Firma otrzymuje liście z miast partnerskich, gdzie służby komunalne zbierają je w dzielnicach mieszkalnych, parkach, chodnikach i dostarczają do przetwórni.
Następnie liście są myte i suszone. Kompresja i granulacja oczyszczonych liści pozwala na przechowywanie surowców przez cały rok i zapewnia stabilność cyklu produkcyjnego.
W zależności od rodzaju produktu, który ma powstać, stosuje się obróbkę mechaniczną lub termomechaniczną. W rezultacie zielona masa zamienia się w surowce o właściwościach papieru. Sturtup może produkować papier wyłącznie na bazie liści lub z użyciem dodatków, np. w postaci makulatury.
W walce z plastikiem
Releaf Paper narodził się w dobrym momencie. Unia Europejska konsekwentnie zakazuje użytkowania jednorazowego plastiku, opakowań i toreb. Do 2030 r. planowane jest zastąpienie ich w 100% materiałami z recyklingu.
Koncept ukraińskiego startupu wpisuje się w ogólnoeuropejski trend walki z plastikiem i idee gospodarki obiegu zamkniętego. Nic dziwnego, że Releaf Paper jest coraz popularniejszy i podbija rynek zrównoważonych opakowań. Pionierski producent papieru z liści został doceniony jako zwycięzca podczas rozdania nagród ThePackHub Packaging Startup Awards 2023.
W lipcu założyciel firmy otwiera pod Paryżem swoją pierwszą komercyjną fabrykę i ma nadzieję na kolejne zakłady produkcyjne na całym świecie.
Tymczasem produkuje miesięcznie około trzech milionów toreb na zakupy, a jego klientami są L’Oréal, Samsung, LVMH, Logitech, Google i Schneider Electric.
źródło: Releaf Paper, euronews.com