Plastik rządzi. Jest wszędzie – na plażach, w oceanach, w wodzie deszczowej i w powietrzu. W związku z tym naukowcy na całym świecie szukają przyjaznych środowisku alternatyw dla tworzyw sztucznych. Jedną z nich jest biodegarowanlny, ekologiczny i samo naprawiający się plastik opracowany przez zespół badaczy z Universität Konstanz.

Z nadprodukcją plastiku mamy od czynienia na świecie od połowy XX wieku. Zwiększenie skali zastosowania wyrobów z tworzyw sztucznych zaowocowało w sposób naturalny wzrostem ilości odpadów, które rozkładają się bardzo powoli i będą stanowić problem dla następnych pokoleń.

Reklama

Badania naukowców z Konstanz

Zespół badaczy z niemieckiego Uniwersytet w Konstancji od lat prowadzi badania nad przyjazną dla środowiska alternatywą dla plastiku. Już w 2016 roku eksperci z uczelni w Konstanz zaprezentowali wynik swoich prac -twardszy od innych tworzyw sztucznych, niepalny, plastik, który dodatkowo posiadał wyjątkową właściwość samoistnego usuwania uszkodzeń we własnej strukturze.


Czytaj też: Mikroplastik jest w powietrzu, wodzie deszczowej i w ludzkiej krwi


Opracowany w Konstanz plastik wytwarza się  w temperaturze pokojowej, bez toksycznych rozpuszczalników. Przed utwardzeniem można nadać mu dowolny kształt, a by zmienić go znów w miękką formę i ukształtować ponownie, wystarczy dodać wody.

W ostatnich tygodniach zespół profesora Helmuta Cölfena poinformował, że w wyniku dalszych prac badaczy, ich rewolucyjny wynalazek stał się biodegradowalny. Sztuczne składniki naukowcy zamienili w nim na naturalne i teraz, może rozłożyć się w ciągu miesiąca.

Biodegradowalny plastik

Wcześniej do produkcji naszego mineralnego plastiku wykorzystaliśmy kwas poliakrylowy. Chemicznie rzecz ujmując, kwas ten ma ten sam szkielet, co polietylen, który słabo się rozkłada i stanowi duży problem w środowisku naturalnym – wyjaśnił kierujący zespołem prof. Helmut Cölfen.

W nowej wersji plastiku zespół zastosował składnik naturalny – kwas poliglutaminowy. Jest on łatwo dostępny, a jednocześnie daje się rozłożyć naturalnie żyjącym w środowisku licznym mikroorganizmom. Proces ten następuje w przeciągu ok. 32 dni.

Nasz nowy, mineralny plastik ma wszystkie zalety poprzedniego, ale ma także decydującą przewagę – jego podstawowy składnik – kwas poliglutaminowy – można wytwarzać z pomocą mikroorganizmów i jest całkowicie biodegradowalny – podkreśla prof. Cölfen.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: zielona.interia.pl; PAP

zdjęcie: shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE