OZE ratunkiem dla klimatu? Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) i ONZ Climate Change (UNFCCC) łączą siły na rzecz walki ze zmianami klimatu. Chcą promować przyjęcie i wykorzystanie energii odnawialnej. Nowe partnerstwo strategiczne opiera się na współpracy, której celem jest stworzenie świata odpornego na zmiany klimatu.

Porozumienie podpisali 1 sierpnia w Bonn szefowie IRENA i ONZ ds. Zmian klimatu. Organizacje zgodziły się zintensyfikować wymianę wiedzy na temat transformacji energetycznej. Ale i ściślej współpracować na spotkaniach ekspertów. Zwiększyć budowanie zdolności w celu promowania odnawialnych źródeł energii i podjąć działania wspólne działania informacyjne.

Reklama

– Szybkie przejście na czystą energię ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia głównego celu porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatu. Jest nim utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie jako jak najbliżej 1,5 stopnia Celsjusza – powiedziała Patricia Espinosa z ONZ.


Wszystko, co musisz wiedzieć o OZE! Kliknij i sprawdź!


– Czas ucieka. Już widzimy pogarszający się wpływ zmian klimatycznych na całym świecie. W tym bezprecedensowe fale upałów i musimy wykorzystać wszystkie możliwości, aby szybko wdrożyć czystą, odnawialną energię na skalę, aby zapobiec powstaniu najgorszych scenariuszy klimatycznych – dodała Patricia Espinosa.

OZE ratunkiem dla klimatu?

Francesco La Camera, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) dodał:

Spadające koszty technologii sprawiły, że energia słoneczna, wiatrowa i inne odnawialne źródła energii stały się konkurencyjną podstawą dekarbonizacji energii i, wraz z efektywnością energetyczną, jest najbardziej skutecznym dostępnym narzędziem działań klimatycznych.

ONZ Climate Change i IRENA współpracują już w celu promowania energii odnawialnej, zwłaszcza na spotkaniach ekspertów i poprzez publikacje.

Na poziomie praktycznym organizacje wspólnie zapewniły budowanie zdolności w zakresie energii odnawialnej poprzez szkolenia, na przykład w kilku krajach afrykańskich.

IRENA jest także jednym z największych zwolenników globalnej akcji klimatycznej UNFCCC , mającej na celu mobilizację działań miast, regionów, przedsiębiorstw i inwestorów związanych z klimatem.

Nowa umowa ma na celu rozwinięcie tej pracy i rozszerzenie regionalnych działań w dziedzinie czystej technologii.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Źródło: IRENA
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE