Większość dachów w przyszłości będzie miała kolor niebieski. Dlaczego? Ponieważ będą na nich panele słoneczne. Asfaltowe drogi, dzisiaj arterie komunikacyjne, staną się źródłem energii. Ze stacji paliw stopniowo, ale zdecydowanie wypierane będą dystrybutory z benzyną i olejem napędowym, a pojawią się stacje energii elektrycznej. Tak postrzegają przyszłość inżynierowie i przedsiębiorcy biorący udział w konferencji „Dobra Energia”.

Reklama

Odbyła się ona w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Kolejne konferencje na temat OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) odbędą się w Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Katowicach i Warszawie. Organizatorem cyklu konferencji „Dobra Energia” jest dział Konferencje Agora, należąca do multimedialnego koncernu Agora S.A.

Czyste środowisko to wyzwanie i odpowiedzialność dla biznesu, włodarzy miast i gmin. W Polsce w tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia. Ciągle oddychamy powietrzem bardzo złej, jakości. W Unii Europejskiej jesteśmy pod tym względem w niechlubnej czołówce. Jeśli już zdarzy się, że korzystamy z nowoczesnych źródeł do wytworzenia energii, to nieroztropnie ją trwonimy,  bo większość budynków jest fatalnie zaizolowana. Pora to zmienić. Pora dostrzec korzyści ekonomiczne i społeczne, jakie płyną z wykorzystania energii jutra. Właśnie, dlatego organizujemy cykl konferencji „Dobra Energia”. W tym roku zorganizujemy sześć konferencji. Będziemy w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Katowicach i Warszawie – mówią organizatorzy cyklu konferencji „Dobra Energia”.

OZE do Polski dopiero dociera

Jesteśmy w ogonie rewolucji energetycznej, ale to jeszcze nie koniec świata – można było usłyszeć w czasie konferencji. Polskie ośrodki badawcze są już niezgorzej wyposażone od tych w zamożniejszej części Europy. Polscy naukowcy mają pomysły. Potrzeba jednak lepszej współpracy z przemysłem. Nade wszystko zaś potrzebna jest stabilizacja przepisów.

Niemcy, Duńczycy i Holendrzy mają większy udział OZE w mikście energetycznym. Ale dzięki temu, podpatrując te kraje możemy korzystać z ich doświadczeń.

Rewolucja OZE szansą dla przemysłu

Polskie technologie mogą odgrywać ważną rolę na rynku energetycznym. Nie wszystko musimy pozyskiwać z zagranicy. Możemy dobrze zarabiać na technologiach związanych z OZE. Może tak być nawet wtedy, gdy wyspecjalizujemy się w produkcji podzespołów do paneli słonecznych. Nie od razu musimy być liderem w OZE -mówili uczestnicy konferencji. Szans polskich firm upatrywali na przykład w budowie magazynów energii oraz w jej przesyle.

W ostatnich latach powstał wiele ośrodków badawczych, które wyposażone są nie gorzej niż ośrodki winnych częściach Europy.

Dzisiaj innowacyjność odmieniana jest prze wszystkie przypadki, mamy apetyt na polskie wynalazki, ale to musi potrwać, musimy nauczyć się, jak myśl ma przechodzić do przemysłu.

Konieczna cierpliwość i stabilizacja

Apeluję o odrobinę cierpliwości. Nie wszystkie zasiane ziarna wydadzą plon, zamienią się w sukces. Żebyśmy nie mieli poczucia wielu porażek musimy stwarzać wiele szans – mówi Filip Granek z XTPL. Inni mówcy zwracali uwagę na to, że rozwój samych OZE to za mało. Muszą one współdziałać z budownictwem. Tymczasem na polskich dachach nie sposób montować paneli fotowoltaicznych. Instalacje elektryczne wewnątrz budynków nie są do tego źródła prądu dostosowane. Niezbędne jest, zatem współdziałanie z budowlańcami. Dostosowanie projektu budowlanego do korzystania z odnawialnych źródeł energii powinno być premiowane. Dopiero wtedy inwestor rozważy możliwość ich zastosowania.

– W Niemczech jeszcze kilka lat temu zakup ogniw fotowoltaicznych był dotowany. Obecnie już tak nie jest. Kraje, które dotowały OZE szybko stały się pionierami w technologiach odnawialnych – przekonuje Bogdan Szymański ze Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej.

Węgiel a rewolucja OZE

Szanujmy węgiel. Planujmy jego wydobycie, wykorzystujmy ten surowiec. Nie róbmy tego jednak za wszelką cenę. OZE mogą być doskonałym uzupełnieniem podstawowego w Polsce opału. Ogniwa fotowoltaiczne docenią wszyscy w upalne lato, gdy elektrownie węglowe nie będą w stanie produkować więcej energii. Fotowoltaika i inne odmiany OZE sprawdzają się najlepiej, kiedy wyprodukowana z nich energia zużywana jest na miejscu.

Organizatorem cyklu konferencji „Dobra Energia” jest Konferencje Agora, część multimedialnego koncernu Agora S.A.

KALENDARIUM KONFERENCJI „DOBRA ENERGIA”

Kwiecień Dobra Energia – Łódź
26 kwietnia, środa

godz.9:30 – 17:00

Czerwiec Dobra Energia – Kraków

7 czerwca, środa

godz. 9:30 – 17:00

Wrzesień Dobra Energia – Gdańsk

20 września, środa

godz. 9:30 – 17:00

Październik Dobra Energia – Katowice

18 października, środa

godz. 2017, 9:30 – 17:00

Listopad Dobra Energia – Warszawa

08 listopada, środa

godz. 9:30 – 17:00

Zdjęcie: 123rf

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE