Dzięki planowanej inwestycji Ostrowski Zakład Ciepłowniczy zmniejszy emisję CO2, a mieszkańcy będą mogli liczyć na niższe rachunki za ciepło.

Reklama

Ostrów Wielkopolski ma ambicję dołączyć do czołówki miast stawiających na ekologię i nowoczesne rozwiązania technologiczne. Miasto przy udziale OZC SA wybuduje nowoczesną instalację OZE opartą o kocioł biomasowy, który będzie kosztować niemal 30 mln zł z czego ponad 40% (ok. 12 mln zł) pochodzi z dofinansowania z programu Polski Ład. Na początku października władze Ostrowa Wielkopolskiego podpisały umowę z wykonawcą.

Czystsze powietrze… 

Instalacja o mocy 6 MW stanie się kluczowym elementem nowego systemu ciepłowniczego miasta. Nowa inwestycja ma zapewnić tańsze i bardziej ekologiczne ciepło a zarazem pomóc ostrowskiej spółce w spełnieniu wymogu dla wszystkich przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce, by do 2030 r. odejść całkowicie od węgla, jako źródła energii.

– Ostrowski Zakład Ciepłowniczy jest na dobrej drodze do realizacji tego celu. Inwestycja w kocioł biomasowy, czyli źródło w pełni ekologiczne, przyspieszy ten proces. Dzięki temu roczna emisja CO2 zostanie zmniejszona o 18 tysięcy ton, co sprawi, że mieszkańcy będą oddychać czystszym powietrzem. Tańsze i bardziej ekologiczne ciepło to korzyść nie tylko dla środowiska, ale także dla portfeli ostrowian – podkreśla Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.


We Wrześni 43 proc. ciepła powstaje z biomasy i gazu. Za 5 lat zakład całkowicie zrezygnuje z węgla


…i mniejsze wydatki


Zmniejszenie emisji CO2 oznaczają dla spółki OZC bardzo konkretne oszczędności – rzędu 5 mln zł rocznie. A to z kolei pozwoli na dalsze inwestycje w ekologiczne źródła energii oraz obniżenie kosztów ciepła systemowego dla mieszkańców, firm instytucji.

– Ta inwestycja tylko z tytułu oszczędności na prawach do emisji CO2 zwróci się nam w ciągu kilku lat – mówi Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

W ramach projektu powstanie także nowoczesny budynek kotłowni, a sam kocioł biomasowy zostanie zmontowany z kilku elementów, które dotrą do Ostrowa na przełomie 2025–2026 roku.

– Kluczowy będzie zaawansowany system sterowania, który zapewni optymalną koordynację z istniejącymi źródłami ciepła, maksymalizując efektywność energetyczną miasta – tłumaczy Przemysław Banach, główny wykonawca inwestycji.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Tekst: Lech Bojarski

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE