Orlen stawia na startupy z nowoczesnymi technologiami

Orlen

ORLEN Skylight accelerator to pierwszy w Polsce korporacyjny program akceleracyjny dla startupów technologicznych o międzynarodowym zasięgu. Skierowany jest do młodych innowacyjnych spółek z całego świata posiadających gotowe produkty i usługi. Jego celem jest wsparcie dalszego dynamicznego rozwoju obszarów biznesowych PKN ORLEN. W tym m.in. produkcji petrochemicznej, energetyki czy sprzedaży detalicznej.

– Już teraz wykorzystujemy potencjał jednostek naukowych, przede wszystkim polskich, ale też zagranicznych. W ten sposób budujemy nowe kompetencje w obszarach technologii „jutra”, takich jak np. wodór, zielona energia czy biotworzywa. Stale rozbudowujemy także własne zaplecze technologiczne – w maju br. uruchomiliśmy Centrum Badawczo Rozwojowe w Płocku. Inwestujemy również w w innych regionach Polski – na Pomorzu – wspólnie z Energą rozwijamy Centrum badawcze Faraday’a. Za granicą w Czechach posiadamy prężnie działające Centrum Badawczo-Rozwojowe Unicre. Dzisiaj uruchomiamy własny, korporacyjny akcelerator. Poprzez bezpośrednią współpracę z młodymi technologicznymi spółkami będziemy pozyskiwać rozwiązania technologiczne z rynku. Dzięki naszej inicjatywie młode spółki mają szansę na rozwój. I wdrożenie innowacji tutaj w Polsce – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Akcelerator skierowany jest do młodych technologicznych spółek z Polski i zagranicy, posiadających gotowe produkty i usługi. Spółek, które mogą wspierać obszary biznesowe PKN ORLEN. W tym m.in. obszar produkcji petrochemicznej i rafineryjnej, energetyki, sprzedaży detalicznej, procesów HR. A także obsługi klienta czy rozwoju nowych usług. Każdy z obszarów będzie miał szansę wykorzystać współpracę ze startupami w realizacji swoich celów strategicznych.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


– Rozwój ekosystemu innowacyjności to nie tylko budowa nowoczesnego zaplecza badawczo-rozwojowego i rozwój własnych technologii. To również pozyskiwanie wiedzy i nowych kompetencji w modelu open innovation. Dlatego kładziemy nacisk na wzmacnianie i doskonalenie narzędzi pozwalających na skuteczne budowanie relacji biznesowych z innowatorami i podmiotami  technologicznymi. Jedną ze sprawdzonych inicjatyw są programy crowdsourcingowe i akceleracyjne. Dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić ORLEN Skylight Accelerator, który  umożliwi nam wspólnie ze startupami z całego świata wdrażać innowacyjne rozwiązania. Dzięki nim będziemy mogli jeszcze skuteczniej realizować nasze cele strategiczne oraz budować trwałe przewagi konkurencyjne oparte o nowoczesne i niskoemisyjne technologie – mówi Patrycja Panasiuk Z-ca Dyrektora Obszaru Strategii i Innowacji oraz Relacji Inwestorskich.

Każdy z uczestników realizujący pilotażowe wdrożenie otrzyma zamówienie na dostarczenie oferowanych przez siebie usług, produktów lub rozwiązań (do kilkudziesięciu tysięcy euro) oraz wsparcie eksperckie w procesie wdrożenia. Wartością dla startupów będzie również możliwość rozwoju rozwiązań wspólnie z PKN ORLEN, a także szansa na dalszą współpracę komercyjną i inwestycyjną.

PKN ORLEN przedstawił 22 wyzwania technologiczne i uruchomił pierwszą rundę naboru. Zgłoszenia do udziału w programie należy składać za pomocą formularza online dostępnego na stronie internetowej www.innowacje.orlen.pl w terminie do 16 sierpnia br. Szczegóły dotyczące wyzwań technologicznych oraz informacje o programie, w tym Regulamin oraz wzór Umowy akceleracyjnej dostępne są w zakładce ORLEN Skylight Accelerator.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: PKN Orlen

This post is also available in: polski

bem