PKN Orlen dołączył do projektu niemieckiego centrum kompetencji BIOENERGY 2020+ GmbH, które zajmuje się kwestiami energetycznego wykorzystania biomasy. Projekt badawczo-rozwojowy potrwa 4 lata i dotyczy produkcji wosków stałych oraz biowęglowodorów syntetycznych w procesie zgazowania drewna i dalszej syntezy Fischera – Tropscha. Jednym z elementów prac będzie testowanie zaawansowanego biopaliwa przez auta na torze wyścigowym Pachfurth koło Wiednia.

Orlen będzie w ramach inicjatywy będzie sprawdzał możliwość łączenia biokomponentów z olejem napędowym produkowanym przez koncern. W ramach prowadzonych prac zostanie rozważony także pomysł wdrożenia technologii produkcji zaawansowanych biopaliw m.in. w warunkach rafinerii Grupy Orlen w Polsce i Czechach.

Reklama

Jako firma innowacyjna konsekwentnie rozszerzamy naszą działalność w obszarze projektów badawczo-rozwojowych dotyczących biokomponentów i biopaliw zaawansowanych. Udział w tym projekcie postrzegamy również jako możliwość oceny potencjalnych kierunków realizacji celów biopaliwowych i w zakresie redukcji emisji CO2 w 2020 i w latach kolejnych – powiedział Robert Czekaj, Dyrektor Biura Zarządzania Łańcuchem Dostaw, odpowiedzialny za strategię realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, w zakresie biopaliw w PKN ORLEN.

Rozwój technologii biopaliw zaawansowanych opartych na technologiach termicznych przy wykorzystaniu surowca lignocelulozowego tj. drewna i słomy w Polsce jest na etapie badań laboratoryjnych. Nie można jednak wykluczyć, że będą one dostępne na rynku w krótkim horyzoncie. Zgodnie z regulacjami UE istnieje możliwość wykorzystania drewna opadowego do produkcji biopaliw z możliwością podwójnego zaliczenia wyprodukowanego biopaliwa do celów wyznaczonych na 2020 rok tj. 10 proc. energii bio w paliwach.

Źródło: PKN Orlen

Zdjęcie: Internet

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE