Olej z biomasy już jest. Będą biotekstylia i biotworzywa

Jest już olej z biomasy, będzie także przędza. Fortum, międzynarodowa firma energetyczna wywodząca się z  Finlandii, opracowała technologię, która pozwoli na wykorzystanie biomasy – dziś odpadowej, a w przyszłości  surowca do produkcji biotekstyliów i biotworzyw sztucznych.

W Polsce fińska firma rozpoczęła działalność 16 lat temu. Należą do niej trzy elektrociepłownie – w Częstochowie,  Zabrzu i Bytomiu. Fortum jest też właścicielem ponad 800 km sieci ciepłowniczych w Częstochowie, Płocku i  Wrocławiu.

Sprawdź też: Biomasa na magazynbiomasa.pl. Sprawdź!

Firma opracowała technologię Bio2X, dzięki której ze ścinków drzewnych i słomy można produkować olej z biomasy,  tekstylia i tzw. biotworzywa sztuczne.

– Bio2X jest projektem pilotażowym wprowadzanym na rynku fińskim i  indyjskim. Oparty jest na technologii opracowanej przez Fortum i jego partnerów – mówi Jacek Ławrecki, dyrektor  ds. komunikacji Fortum Power and Heat Polska. – Wdrożenie technologii Bio2X do produkcji biowłókien i biotworzyw sztucznych jest kwestią przyszłości. W tej chwili skupiamy się na technologii frakcjonowania biomasy na ligninę, celulozę i hemicelulozę.

Te trzy czyste produkty mogą być z powodzeniem wykorzystywane w celu zastąpienia kopalnych surowców w wielu  sektorach przemysłowych i konsumpcyjnych. Dopiero to, czego nie udaje się odzyskać, przerabiane jest na biomasę,  która służy produkcji energii. Nowa technologia może stać się też jedną z metod wpływających na poprawę jakości powietrza i redukcję szkodliwego smogu.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo!

Tekst: Redakcja

Zdjęcie: Forum

This post is also available in: polski