Odpady paliwem dla ciepłowni? Jest projekt w tej sprawie

OOdpady paliwem dla ciepłownidpady paliwem dla ciepłowni

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska powstać ma specjalny zespół promujący wykorzystanie odpadów komunalnych do celów ciepłowniczych. Sejm usunął z ustawy o odpadach zapis, że tylko 30 proc. tego rodzaju śmieci może trafić do spalarni. Czy powstaną małe, lokalne ciepłownie bazujące na tym paliwie?

REKLAMA

Odpady paliwem dla ciepłowni

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna: „Sejm usunął z ustawy o odpadach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 797 ze zm.) przepisy mówiące o ograniczeniu do 30 proc. masy odpadów komunalnych, które mogą trafić do spalenia.

Nie będzie też rozporządzenia z listą instalacji przeznaczonych do termicznego przekształcenia odpadów komunalnych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaznacza, że zmiany wynikają z sygnalizowanych przez samorządy przyczyn wzrostu cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

I jak podkreśla, wiele samorządów postuluje wprowadzenie rozwiązań umożliwiających budowę niewielkich spalarni odpadów, które jednocześnie będą pełnić rolę lokalnych ciepłowni. Co w związku z likwidacją starych jednostek węglowych będzie także odpowiedzią na lokalne zapotrzebowanie na ciepło systemowe”.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Dziennika Gazeta Prawna

This post is also available in: polski

bem