Odnawialne źródła energii wparciem dla obozów uchodźców

Odnawialne źródła energii wparciem dla obozów uchodźców

Jak się okazuje małe, lokalne, odnawialne źródła energii mogą skutecznie poprawić poziom życia osobom przebywającym w obozach dla uchodźców. Obecnie na świecie żyje ich prawie 26 milionów.  Szczególną rolę w poprawie warunków bytowych w obozach odegrać mają mini-sieci słoneczne.

Porozumienie w tej sprawie, zwiększenia roli rozwiązań w zakresie energii odnawialnej dla przesiedlonych społeczności, podpisały IRENA (Internationa Renewable Energy Agency) i UNHCR (Agencja ONZ ds. Uchodźców). Mini-sieci słoneczne oceniono jako najkorzystniejsze rozwiązanie pozwalające na zwiększenie wydajności operacji humanitarnych, uniknięcie kosztownego zużycia oleju napędowego (generatory) oraz wsparcia niedawno przybyłych uchodźców natychmiastowym, niezawodnym dostępem do energii elektrycznej.


Kliknij i czytaj więcej na temat OZE!


– Odnawialne źródła energii mogą szybko i skutecznie zmienić życie uchodźców na lepsze – dodał Francesco La Camera, dyrektor generalny IRENA. – Małe i średnie instalacje słoneczne poza siecią i podłączone do sieci są dostępne, niedrogie i mogą zapewnić niezawodną energię milionom przesiedleńców na całym świecie. Z niecierpliwością oczekujemy na ścisłą współpracę i wsparcie UNHCR w jego wysiłkach na rzecz ochrony życia w sytuacjach humanitarnych. Odnawialne rozwiązania mogą stać się niezbędne w zestawie narzędzi humanitarnych.

Przygotowany raport na ten temat oparto na danych zebranych podczas misji polowych do obozów Darashakran i Domiz w Iraku oraz Tsore i Sherkole w Etiopii. Stwierdzono, że w Iraku przerwy w dostawach energii są częste nawet w osadach podłączonych do sieci, pozostawiając uchodźców i społeczności lokalne zależnymi od drogich, zanieczyszczających generatorów diesla. W Etiopii większość uchodźców nie ma w ogóle niezawodnego dostępu do oświetlenia elektrycznego.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: IRENA
Zdjęcie: pixabay

This post is also available in: polski