Odnawialne źródła energii rosną w siłę. Za 5 lat moce produkcyjne z OZE będą niemal o połowę wyższe niż obecnie według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii.

Odnawialne źródła energii na fali wznoszącej. Łączne zdolności produkcyjne energii z OZE do 2024 r. mają wzrosnąć o 1,2 TW. W ub.r. wynosiły natomiast 2,5 TW. Największy udział – sięgający 60 proc. – w zwiększeniu mocy OZE osiągną instalacje fotowoltaiczne według tegorocznych prognoz Międzynarodowej Agencji Energii.

Reklama

– Odnawialne źródła energii to już drugie źródło elektryczności na świecie, ale ich wykorzystanie musi być nadal zwiększane, jeśli chcemy osiągnąć długoterminowe cele dotyczące klimatu, jakości powietrza oraz dostępu do energii – przekonuje szef MAE, Fatih Birol.

 

Zwrot w energetyce

Energetyka na świecie staje się coraz bardziej ekologiczna. Wskazują na to m.in. badania BloombergNEF. Wynika z nich, że łączna wartość inwestycji w OZE od 2010 r. do końca 2019 r. wyniesie blisko 2,6 bln $. MAE szacuje, że elektrownie wiatrowe, słoneczne i hydroelektryczne będą pochłaniały ok. 322 mld $ rocznie do 2025 r.


O czym jeszcze piszemy w magazynie Zielona gmina? Kliknij i sprawdź!


Pogoda dla OZE

Okazuje się, że zdecydowanie największy wkład w nowe inwestycje OZE poczyniono na farmach słonecznych i wiatrowych. Zaledwie w ciągu 10 lat światowa moc energii słonecznej zwiększyła się aż o ok. 2500 proc., z 25 GW w 2010 r. do prognozowanych 663 GW do końca b.r. Liderem inwestycyjnym w sektorze OZE pozostają Chiny. Ponad 1/3 światowych inwestycji stanowią projekty realizowane przez ten kraj. Należy jednak podkreślić, że po ogłoszeniu przez chiński rząd ograniczenia powstających instalacji solarnych, wspomniany boom wyhamował. Tylko w II poł. 2018 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., inwestycje solarne spadły blisko o 56 proc.

To tylko fragment artykułu. Cały znajdziesz w magazynie Zielona gmina. W internecie za darmo!

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE