20 groszy za plastikowy kubek i 25 groszy za jednorazowy pojemnik na żywność. Te opłaty doliczane są od 1 stycznia 2024 r. klientom restauracji czy sklepów, które oferują produkty w jednorazowych opakowaniach z tworzyw sztucznych.

Reklama

Dyrektywa plastikowa – Single Ust Plastics

Od 1 stycznia 2024 r. wszyscy przedsiębiorcy działający w obszarze handlu i gastronomii zobowiązani są do pobierania od klientów dodatkowej opłaty za opakowania jednorazowego użytku wyprodukowane z tworzyw sztucznych. Obowiązek wynika z nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Nowe regulacje są implementacją unijnej dyrektywy Single Ust Plastics, której celem było wprowadzenie ograniczeń dotyczących stosowania wybranych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w tym i wycofania niektórych produktów ze sprzedaży.

Jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych częściej trafią do naszych mórz niż opakowania wielokrotnego użytku i stanowią aż 70% wszystkich odpadów morskich w UE, stąd też Komisja Europejska w 2021 roku przyjęła dyrektywę Single Ust Plastics.

W Polsce dyrektywa unijna wprowadzana jest stopniowo. Choć zaczęła obowiązywać w kraju w maju 2023 r., to czas do końca roku można było uznać za okres przejściowy. Pierwszym milowym krokiem jest obowiązek opłat, do którego przedsiębiorcy muszą się zastosować od 1 stycznia 2024 r. Stawki opłaty za opakowania z tworzyw sztucznych zostały określone w rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska na poziomie 20 gr dla kubków na napoje oraz 25 gr dla pojemników na żywność takich jak pudełka, z pokrywką lub bez.


Czytaj też: Francja zakazuje pakowania owoców i warzyw w plastik


Opłaty za jednorazowy plastik

Obowiązująca od 1 stycznia 2024 r. nowa opłata od jednorazowych opakowań na żywność i napoje wynosi, zgodnie z rozporządzeniem ministra klimatu, 20 groszy od kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek, a 25 groszy od pojemników na żywność, w tym pojemników takich jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowane w celu umieszczenia w nich żywności. Wyższa stawka, dotyczy produktów przeznaczonych do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos, zazwyczaj spożywanych bezpośrednio z pojemnika oraz gotowych do spożycia bez dalszej obróbki.

Czy to zniechęci konsumentów wybierania opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych? To okaże się z czasem. Ale jest to z pewnością pierwszy krok, by przyzwyczaić klientów do kolejnej regulacji, która wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. Na ten dzień zaplanowano w Polsce wdrożenie zapisu dyrektywy plastikowej, zakładającego wycofanie ze sprzedaży plastikowych produktów jednorazowego użytku takich jak m.in. sztućce, talerze, słomki, pojemniki na żywność czy patyczki higieniczne.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: MKiŚ, environment.ec.europa.eu, infor.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE